CHP PM üyesi Aksünger, yerel seçimde başarı için HDP ve Hayır bileşenleriyle ortaklaşmak gerektiğini belirterek, CHP yönetimine ‘Korkmayın’ dedi

CHP’nin merakla beklenen Ankara ve İstanbul adaylarını PM toplantısında belirlendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş oldu. Yavaş’ın adaylığı 12’ye karşı 45 oyla kesinleşti. İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu aday yapıldı. Artı Gerçek’ten Derya Okatan’a konuşan CHP Parti Meclisi Erdal Aksünger, hem PM’deki aday tartışmasını hem de ittifak gündemini değerlendirdi.

Hayır’lı ittifak kazandırır

CHP PM üyesi Erdal Aksünger, İYİ Parti ile ittifaka dair “İttifak yapılması gerektiğine inanan bir insanım. Ama bu ittifakın sadece ve sadece bir parti ile değil, ‘Hayır’da (16 Nisan referandumu) beraber olmuş diğer partilerle de yapılması gerekiyor. Mesela Mersin’de belirleyici olan HDP. Adana aynı şekilde. Yerel seçimler de genel seçim havasına döndü; iki ittifakın karşılaşması gibi olacak. 24 Haziran ile aynı senaryo. HDP yine dışarıda gibi gözüküyor. Oysa HDP’nin doğu ve güneydoğu dışında da güçlü olduğu yerler var. İstanbul’da çift haneli rakamlar, yüzde 12-13’lerde. İzmir aynı şekilde… Gözardı edilmemesi gerekir. Mersin ve Adana’da, yine Antalya’nın Kepez ilçesinde bir oy deposu var. Yok, ‘terörü destekleyen parti ile ittifak yapıyorsun.’ Bu söylemlerden ürkmemek, korkmamak gerekir. Anayasanın ve Siyasi Partiler Kanunu’nun parti tanımına uyan ve hala faaliyet gösteren partilerin hepsi ittifakta yer alabilir” dedi.

‘Bir diktatörün sözleri’

Aksünger, HDP ile ittifaka ilişkin ise “İktidar partisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP’yi şeytanlaştırma politikası yürütüyor. Burada 6 milyon oy almış bir parti var. Gerçekten terörü desteklediğini iddia ediyorlarsa o zaman partiye kapatma davası açmaları gerekir, bu zaten çok büyük çelişki. Milliyetçi oylar körüklenmeye çalışılıyor… Bu, dünya için büyük bir tehdit. Bundan dolayı çok kan aktı. CHP’nin çekincesinin temel sebebi, AKP’nin HDP’yi şeytanlaştırma politikası. Ama CHP, tabanın sandıkta konsolide olabileceğini düşünüyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na söylediği “Sokaklara çıkarsanız bu millet meydanları size dar eder” açıklamasını da değerlendiren Aksünger, “Erdoğan, Gezi’yi şeytanlaştırmaya çalışıyor. Sokağı, Gezi’yi şeytanlaştırarak ‘bana itiraz edenler teröristtir’ demeye getiriyor. Sokakta olmak anayasal bir haktır. ‘Kılıçdaroğlu sen insanları sokağa dökersen biz de dökeriz’ diyerek tahrik yaratmaya çalışıyor. Bu, ancak diktatörlerin yapacağı bir şeydir” dedi.

CHP’nin stratejisi ekonomi

CHP’nin Ankara ve İstanbul için büyükşehir belediye başkan adayları nihayet belli oldu. Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu aday oldu. DW Türkçe’nin parti yönetiminden edindiği bilgilere göre, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçimde adaylardan çok “ekonomik krize” dayalı bir strateji izlemeyi hedefliyor. CHP’de parti yönetimine yakın isimler “Ekonomik kriz halkın gündeminde birinci sırada. Bu yüzden, bu gündeme dönük projeler, yenilikler üzerinde çalışıyoruz” diyor. Öte yandan CHP’nin eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü İstanbul Adalar Belediye Başkan adayı göstereceği kaydediliyor.