Fransa Savunma Bakanı Floransa Parly, ABD’nin Suriye’den asker çekme kararının ‘çok ağır’ olduğunu ve bölgede yapılacak işlerin henüz bitmediğini söyledi. 

ABD’nin Suriye’den çekilme kararına dair Fransa’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Ülkede asker bulundurmaya devam edeceğini belirten Fransa Savunma Bakanı Floransa Parly, ABD Başkanı Donald Trump’un aldığı karar için “IŞİD güçlerinin yok edilmesiyle ilgili analizleri paylaşmıyoruz. Çok ağır bir karar…Bölgedeki iş bitmeli” dedi.

Mattis’e övgü

Parly, Trump’la Suriye konusunda yaşadığı görüş farklılığı nedeniyle görevi bırakacağını açıklayan Savunma Bakanı James Mattis’le ilgili de konuştu.

Parly, Mattis’den ‘iyi bir asker’ olarak bahsetti ve her zaman iyi bir ortak olduğunu söyledi.

Parly, daha önce de ABD’nin Suriye kararıyla ilgili tweet atmış, IŞİD’in her zamankinden fazla zayıflatıldığını ve hükmettiği toprakların yüzde 90’ını kaybettiğini belirterek “Ama IŞİD ne haritadan silindi ne de kökleri kazındı. Bu terör örgütünün elinde bulundurduğu son toprak parçalarında kesinkes askeri yenilgiye uğratılması gerekmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Fransa’da kritik görüşme

Fransa Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin çekileceğini açıklamasından sonra yaptığı yazılı açıklamada ”Kuzey Suriye’deki istikrar dikkat alınmalı” diyerek Demokratik Suriye Güçleri dahil olmak üzere ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğinin garantiye alınması konusunda dikkatli olacaklarını belirtmişti.

Öte yandan Fırat Haber Ajansı’ndan yer alan habere göre PYD Fransa temsilcisi Halid İsa, Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı Riyad Derar ve  Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed’in Elysée Sarayı’nda bugün kabul edileceğini söyledi . İsa, “Demokratik Suriye Meclisi’nin eş başkanları Riad Dirar ve İlham Ahmed’in Paris’e gelmesi bekleniyor” dedi.

Elysée Sarayı’nın da her iki temsilcinin Cuma günü Paris’te kabul edileceğini doğruladığı bildirildi.

(yeniyasamgazetesi)