SAKARYA – “Kürt müsünüz” sorusuna “evet” cevabını veren Kadir Sakçı ve oğlu Murat Sakçı saldırıya uğradı. Kadir Sakçı yaşamını yitirirken, oğlu Burhan Sakçı ise ağır yaralandı. Saldırgan savunmasında “Sarhoşum” iddiasında bulundu.
Kürtçe konuştukları gerekçesi ile silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı (43) yaşamını yitirirken aynı saldırıda ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı (16) ise hastanede tedavi altında alındı. Olay geçtiğimiz Pazar günü Sakarya’nın Hendek ilçesi Yenimahalle Mahallesi Beştepeler Caddesi’ndeki kıraathanenin önünde gerçekleşti.
Bilgilere göre, Muşlu olan Kadir Sakçı, oğlu Burhan Sakçı’yı berberden aldı. Baba ve oğul kıraathane önüne doğru gelince Hikmet Usta (55) ve yanında bulunanlar tarafından önleri kesildi.
Yolda Kürtçe konuştukları iddiasıyla baba ve oğula “Kürt müsünüz, Suriyeli mi?” diye soran Usta, baba ve oğlun “Evet Kürt’üz” demesiyle “Zaten sizi sevmiyorum” diyerek belindeki tabancayı çıkarıp ateş etti. Olayda yaralanan baba-oğul Sakarya Hastaneye kaldırıldı.Tüm müdahalelere rağmen baba Sakçı yaşamını yitirdi. Aynı saldırıda yaralanan oğlu Burhan Sakçı’nın ise tedavisi devam ediyor.
KARDEŞİ KONUŞTU
Saldırının ardından Bursa’ya kaçan saldırgan Hikmet Usta gözaltına alındı. Saldırıya ilişkin konuşan yaşamını yitiren Kadir Sakçı’nın kardeşi Fahrettin Sakçı, kardeşi Kadir Sakçı ile yaralanan yeğeni Burhan Sakçı’nın gece saatlerine kadar yanında olduklarını, yanından ayrıldıktan sonra mahalledeki kahvenin önünde geldiklerinde saldırıya uğradıklarını ifade etti.  Sakçı olayı şu sözlerle anlattı: “Burada kendisine sarhoş süsü veren bir kişi önlerini kesiyor. Burada ‘siz Kürt müsünüz yoksa Suriyeli mi?’ diye soruyor. Kardeşim ve yeğenimde ‘biz Kürt’üz’ diye yanıt veriyor. Bir iki el ateş ediyor.”
Fahrettin Sakçı, edindikleri bilgilere göre saldırgan Hikmet Usta, “Olay esnasında sarhoştum, hatırlamıyorum” dediğini söyledi.
2006’DA KARDEŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞ
Fahrettin Sakçı, 2016 yılında da kardeşi Sabri Sakçı’nın aynı şekilde sokak ortasında vurulduğunu dile getirdi. Fahrettin Sakçı, kardeşini vuranların 4 kişi olmasına rağmen, bir kişiye ceza verildiğini ancak ceza verileninde kısa sürede çıktığını söyledi.  (MA)