‘Örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast ve arkadaşları, 4 ay sonra mahkeme tarafından tahliye edildi.

Geçtiğimiz Eylül ayında ‘örgüt üyesi’ iddiasıyla tutuklanan biri Avusturyalı gazeteci 3 kişi 4 ay Sincan Cezaevi’nde tutulduktan sonra bu akşam saatlerinde tahliye edildi.

İnsan hakları ihlallerinin en kötü örneklerinden biri olarak hatırlanacak olay Ankara’da yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 11 Eylül’de ‘TKP/Kıvılcım’ örgütü ile irtibatı olduğunu iddia ettiği 8 kişi hakkında gözaltı kararı aldı.

‘ÖRGÜT ÜYESİ’ DİYİP TUTUKLADILAR

Başsavcılığın emriyle düzenlenen operasyonlarda, aralarında Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarla ulaşılamayan diğer 5 kişi hakkında da yine savcılık tarafından yakalama kararı çıkarıldı.

Gözaltındaki Zirngast ve diğer iki kişi 20 Eylül’de tutuklanarak cezaevine gönderilirken, soruşturmayı tamamladığını açıklayan Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu üç kişi hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla dava açtı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un ‘kabul edilemez’ bulduğu ve dünyaya “Türkiye’de haksız yere hapse atılan çok sayıda insan var” açıklamasıyla duyurduğu davada bugün karar  günüydü.

4 AY SONRA GELEN TAHLİYE KARARI

4 aydır Sincan Cezaevi’nde ‘silahlı örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutulan 29 yaşındaki gazeteci Max Zirngast ve 2 arkadaşı, bu akşam iddianameyi kabul eden Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edildi.

Tahliye kararını Twitter’dan duyuran Zirngast, mesajını, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sözleriyle bitirdi.

 

 

‘CUMHURBAŞKANINA HAKARET’ GEREKÇESİYLE TUTUKLANMIŞTI

ODTÜ, Siyaset Bilimi ve Felsefe bölümü mezunu olan Max Zirngast, Kasım ayında Washington Post için kaleme aldığı makalede, evinde bulunan kitaplar ve Amerikan dergisi Jacobin’de yayımlanan makalesinde ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle sorgulandığını belirtmişti.

Max Zirngast’ın gözaltına alınıp tutuklanmasını Twitter hesabından, “Türkiye’de tüm muhalif sesleri bastırılmaya çalışılıyor. Bunu başaramayacaklar” mesajıyla duyuran Alman ‘re:volt’ dergisi, Türkiye’de Max Zirdgast gibi bir çok Avusturya vatandaşının daha tutuklu olduğunu iddia etmişti.  (artigercek)