ANKARA – HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, açıklanan asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısının bile çok çok altında olduğuna işaret edip, yapılan zammın bir yıl boyunca açlık ve sefalet içinde yaşanması anlamına geldiğini söyledi.
HDP Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, 2 bin 20 TL olarak açıklanan asgari ücreti değerlendirdi.
Artışın bir zam olmadığını söyleyen Kubilay, “Sadece Ağustos’ta başlayan bir mali krizin ortaya çıkardığı sonuçları telafi etmeye yönelik küçük bir adım. Dolayısıyla da asgari ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olanlar için sefalet içinde kıvranması, debelenmesi anlamına geliyor” dedi.
Kubilay, “Biz asgari ücretin 2 bin 850 TL olmasını istemiştik. Nedeni şuydu; Bir yıllık yoksulluk ortalamasının yarısıydı. Bu açıklanan rakam yoksulluk sınırının da çok çok altında olan bir belirleme oldu. Artık bir yıl boyunca açlık ve sefalet içinde yaşanması anlamına geliyor. Bu kabul edilemez” diye belirti.
Emekçilerin bu bir yıl da 500 TL kaybı olduğunu söyleyen Kubilay, “Ağustos’ta bin 603 TL’ye alığınız bir ürünü şimdi 2 bin 94 TL’ye alıyorsunuz. Orada işçiler için oturan Türk-İş de bu söyledi. Yani 500 TL’lik kaybı bile ortadan kaldırmadılar. Gerçekten utanç verici bir durum” değerlendirmelerinde bulundu.