Yönetmen Selim Yıldız’ın 2016’da çektiği “Hatırlıyorum/ Bîra Mı’têtın” Roboski belgeseli katliamın 8. yıl dönümünde Diyarbakır’da 28 Aralık Cuma günü İstanbul’da ise 29 Aralık Cumartesi günü gösterilecek.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski Katliamı’nın 8. Yıl dönümüne ilişkin anma programları açıklandı.

Diyarbakır’da 28 Aralık’ta Amidart Kültür Sanat Topluluğu tarafından katliamın 8. yıl dönümübe ilişkin “Hatırlıyorum/ Bîra Mı’têtın” belgesel gösterimi gerçekleşecek. Gösterimin ardından eski Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar, Gazeteci Özgür Amed ve “Hatırlıyorum/ Bîra Mı’têtın” belgeselinin yapımcısı Azad Doğru ile “Roboski: Hafıza ve Adalet” paneli düzenlenecek. Panelin moderatörlüğünü ise İnsan Hakları Aktivisti Reha Ruhavioğlu yapacak.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi tarafından 29 Aralık’ta Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek olan gösterimin ardından Yönetmen Selim Yıldız ve Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nden Avukat Melis Gebes ile söyleşi yapılacak.

Öte yandan “Hatırlıyorum/ Bîra Mı’têtın” belgeselinde yer alan ve katliamda 16 yaşındaki ağabeyi Şivan Encü’yi kaybeden Sinan Encü geçtiğimiz hafta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.  (basnews)

Roboski’de ağabeyini kaybeden Sinan Encü, trafik kazasında hayatını kaybetti