İzmirli kadınlar, kadın düşmanı politikalara karşı mücadele etmek için 5-6 Ocak tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Kadın Buluşması’na çağrı yaptı

Kadınlar, 5-6 Ocak tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Buluşma” öncesi, yerellerde bir araya gelerek tartışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin dört bir yanından katılımın sağlanacağı “Kadınlar Birlikte Güçlü Türkiye Buluşması” kapsamında İzmirli kadınlar da bir araya geldi. İzmir Kadın Platformu’nun (İKP) çağrısıyla bağımsız feministler, siyasetçi kadınlar ve çok sayıda kadın, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yan yana geldi. Jinnews’e konuşan İzmirli kadınlar, iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı kadınların birlikte daha güçlü olacağını vurgulayarak, İstanbul’daki buluşmaya çağrı yaptı. Uzun zamandır var olan rejimin kadın düşmanı politikalarına karşı dkadınların arayışta olduğunu kaydeden Mor Dayanışma Sözcüsü Juliana Gözen, “Henüz ismi yoktu ama tartıştığımız bir durum vardı. İzmir’den Diyarbakır’a, Antakya’dan İstanbul’a kadar kadınlar, 8 Mart ve 25 Kasım’da alanlara çıkarak, kadın katliamlarına isyan ederek aslında bir arayış içinde olduğunu göstermişti. Tek adam rejimine karşı kadınların arayış içerisinde olması ve kadın mücadelesinin açtığı tartışmayla şu anda dört bir yanda çağrımızı yapıyoruz” dedi.

‘Saflara davet ediyoruz’

İzmir Kadın Savunma Alanı’ndan Gizem Coşkun da, “Kadınlar Birlikte Güçlü” oluşumunun bugüne kadar iktidara karşı geliştirilen örgütlülüğün açığa çıkmasını sağlayacağını dile getirdi. Daha örgütlü hareket edebilmenin amaçlandığına dikkat çeken Coşkun, “Hem yerelde hem de ülke genelinde kadınları dönüştürücü bir etki edeceğini düşünüyoruz. Yerel inisiyatiflerle kadınlar haklarının elinden alınmasına karşı tepkil gösteriyor. Nerede olursanız olun, bilin ki yalnız değilsiniz. Kadınları ‘Birlikte Güçlü’ saflarına davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

‘Saldırılar boşa çıkacak’

Kadınların ikinci sınıf olarak görülmesine karşı birlikte mücadelenin önemine dikkat çeken Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sözcüsü Dilek Kanlıbaş Demir ise, şunları söyledi: “Bütün politikalar erkek aklıyla kadın emeği, kadın bedeni ve kimliği üzerinden yapılıyor. Biz bütün bunların farkındayız ve bu bilinçle tüm kadınlara diyoruz ki; kadın düşmanı rejime karşı bedenimize emeğimize kimliğimize sahip çıkıyoruz ve bu saldırıları geri püskürtmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Büyük bir kadın dalgasıyla bu saldırıları boşa çıkaracağız.”

İZMİR