Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, YPG’nin çağrısı sonrası Suriye ordusunun Minbic’e girmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, YPG’nin çağrısı sonrası Suriye ordusunun Minbic’e girmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Peskov, Minbic’in kontrolünün Suriye hükümetine geçmesini onaylayıp onaylamadıkları sorusuna “Elbette (onaylıyoruz). Kuşkusuz ki bu, (Suriye’deki) durumun istikrar kazanması bakımından olumlu bir adım” yanıtı verdi.
Peskov ayrıca, “(Suriye’de) hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelerin genişlemesi, şüphesiz ki pozitif bir eğilim” diye ekledi.
Halk Savunma Birlikleri (YPG) Genel Komutanlığı’nın, “Suriye hükümeti güçlerini, Minbic başta olmak üzere boşalttığımız yerlerde hakimiyetini sağlamaya ve bu bölgeleri Türk işgaline karşı korumaya davet ediyoruz” çağrısı yapmıştı.
Çağrıdan hemen sonra devlet televizyonuna açıklamada bulunan Suriye ordusu sözcüsü, “Askerlerimiz Minbic’e girdi ve Suriye bayrağını dikti. Minbic’teki tüm Suriye vatandaşları ve diğer tüm kişilerin tam güvenliğini garanti ediyoruz” demişti. Sözcü, ayrıca ulusal egemenliğin korunması için tüm Suriyelilerin çabalarını birleştirmesi gerektiğine vurgu yaparak, “tüm işgalcilerin yenileceği” mesajını da vermişti.    (MA)