İSTANBUL – KHK’li görevlerine son verilen KESK üyeleri, bir oyalama komisyonuna dönüşmesine rağmen görev süresi bir yıl daha uzatılan OHAL İnceleme Komisyonu’nun derhal lağvedilmesini istedi.
Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) görevlerinden ihraç edilen Kamu Emekçi Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyeleri, işlerine geri dönmek için sürdürdükleri eylemlerine 97’nci hafta devam etti. Her hafta İstanbul’un farklı bir ilçesinde gerçekleştirilen eylem bu haftaki adresi Avcılar oldu.
Marmara Caddesi’nde bir araya gelinip, “KHK’lar gidecek, biz kalacağız” pankartının açıldığı eylemde, hazırlanan basın metnini KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Meki okudu.
Meki, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan KHK’lerle haksız ve hukuksuz bir şekilde 125 binin üzerinde kamu emekçisinin işine son verildiğini hatırlattı.
İdari ve adli soruşturmalar yapılmadan KHK’lerle ihraçlar gerçekleştirildiğini, bu ihraçlar arasında 4 binin üzerinde KESK üyesi bulunduğunu belirten Meki, hukuksal mücadele yollarının da yine kapatıldığını ifade etti. Meki, kurulan OHAL İnceleme Komisyonu’nun se kamuoyunu oyalamaya dönük olduğunu vurguladı.
Meki, “İhraç edilen üyelerimizle ilgili mahkemelerce kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar verilmesine rağmen üyelerimiz OHAL İnceleme Komisyonu’nun kararlarını beklemeye mahkum edilmiştir. Bu konuda kendisi de KHK mağduru olan Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesine göre; 20 bin takipsizlik veya beraat kararı var. Ancak Komisyon bunları umursamıyor ve beraat kararlarına çok rahat ret kararı veriyor” dedi.
Komisyona bugüne kadar 125 bin 600 başvurunun olduğu bilgisini paylaşan Meki, “50 bin 300 dosya incelenmiş ve 3 bin 700 kabul var. Şu ana kadar kabul oranı yüzde 7,5 iken son bir ay içerisinde bu oran 7,3’e düşmüş” diye belirtti. Komisyonun reddi sonrası idare mahkemelerine gönderilen ilk dosyalarda kararların çıkmaya başladığını belirten Meki, şunları söyledi: “İlk karar, komisyon kararının iptali yönünde. 2 yıl önce kurulan işlevsizliği rakamlarla da göz önünde olan bu Komisyonun görevi bir yıl daha uzatılmıştır. Bizler defalarca söylediğimiz gibi; OHAL İnceleme Komisyonunun derhal lağvedilmesini, olağanlaştırılan olağanüstü hal uygulamalarına son verilmesini, haksız hukuksuz biçimde işinden edilen kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmesini istiyoruz.”
‘ASGARİ ÜCRET SERMAYENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ’
Süren ekomomik kriz ile yaşamlarının giderek sürdürülemez hale geldiğini belirten Meki, sözlerini “Belirlenen asgari ücret emekçilerin değil, sermayenin yüzünü güldürmüştür. Açlık sınırının 2 bin liraya dayandığı, yoksulluk sınırının 6 bin 325 lira olduğu bilinmesine rağmen asgari ücretin 2 bin 20 lira olarak belirlenmesini işçi ve emekçiler olarak kabul etmiyoruz. Ayrıca yapılan yüksek oranlı zamlardan sonra şişen faturalara dönük yüzde 10’luk indirimin bir şey ifade etmeyeceğini, yapılan zamların tamamının geri alınmasını istiyoruz. Krizin faturasını krizi yaratanlar ödesin diyoruz. Biz haklıyız biz kazanacağız. İşimizi ekmeğimizi hayatımızı geri alacağız” diyerek noktaladı.