Dünya Bankası verilerine göre, ‘Avrupa ve Orta Asya’ bölgesinde en çok kamu ihalesi alan 10 şirketin içinde Türkiye’de 5 şirket bulunuyor. İlk 10’a giren Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG adlı şirketler iktidar yanlısı olarak biliniyor

Türkiye’de yapılan dev ihalelerin neredeyse tamamı belirli şirketler tarafından alınıyor. AKP’nin cemaat ile yaşanan kavga sonrası başlatılan 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında da bu durum ortaya çıkmıştı. Dev ihaleler, Cengiz, Limak, Kolin, Kalyon ve MNG Holding arasında “paylaştırılıyor.” Bu durum Dünya Bankası verilerine de yansıdı. Hatta bu 5 firma, Dünya Bankası verilerine göre altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirket arasına girdi. Euronews’in haberine göre, Dünya Bankası her yıl ülkelerin devlet ve özel sektör yatırımlarını, projelerini ve taahhütlerini raporlaştırıyor. 1990 – Temmuz 2018 yılları verilerine göre Türkiye altyapı yatırımlarında en fazla yatırım yapan ve proje geliştiren ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye altyapı yatırım listesinde 143 milyar dolar ile Brezilya, Hindistan ve Çin’den sonra dördüncü sırada, altyapı projeleri sayısı bakımından ise Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Arjantin’den sonra geliyor.

En fazla yatırım yapılan altyapı alanları ise elektrik, yol, su ve kanalizasyon, liman, doğalgaz, havaalanı ve demiryolu hatları olarak sıralanıyor. Dünya Bankası raporunda altyapı projeleri sayısı bakımından Arjantin’den sonra dünyada 6. sırada bulunan Türkiye’nin en fazla ihale alan 10 şirket sıralamasında 5 şirketinin olması dikkat çekti. Dünya Bankası’nın söz konusu raporunda yer alan özel şirketlerin ilgili projelerin en az yüzde 15’lik hissesine sahip oldukları belirtiliyor. Altyapı yatırımlarında ilk 10’a giren Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG adlı Türk inşaat firmaları ‘Avrupa ve Orta Asya’ bölgesinde ise en fazla proje alan, yatırım yapan ya da yatırım yapma taahhüdünde bulunan şirket listesinde ilk sırada yer alıyor. Türkiye’deki kamu-özel işbirliği projelerinin büyük bölümünü alan Cengiz, Kalyon, Makyol, Limak ve Kolin’in devletten aldıkları ihalelerin toplamı, 25 Mayıs’ta yayınlanan bir habere göre 150 milyar dolara yaklaşmıştı. Listede yer alan Cengiz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in 25 Aralık tapelerinde halka küfür ettiği basına yansımış ve tepkilere neden olmuştu.(yeniyasamgazetesi)