Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Panos Kammenos’un sözleri üzerinden Yunanistan’ı tehdit etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ulusal egemenliğimize, toprak bütünlüğümüze saygı göstermeyen mahvolacaktır” diyen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’a, Yunanistan’ı tehdit ederek cevap verdi.

Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin çıkarlarını savunduklarını belirten Çavuşoğlu, “Yunanistan’a da bir uyarı yapıyoruz; Sizin bir şımarık çocuğunuz var, Milli Savunma Bakanlarına öyle söylüyorlar, ‘şımarık çocuğumuz’ diyorlar, şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın” dedi.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’nda düzenlenen “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Çarşamba Konferansı”nda konuşan Çavuşoğlu, dış politikada daimi dostluğun ve düşmanlığın olmadığını söyledi.

“BUGÜN ABD İLE SORUN YAŞIYORUZ”

Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasında sorunlar olduğunu kaydederek, “YPG’ye verilen destek ve FETÖ’yü iade etmediği için sorun yaşıyoruz. Brunson, konsolosluk meselelerini çok büyütüyorlar. Bir şahıs işlediği suçtan tutuklanmış ve hüküm giymiş. Hükümden sonra hapisten çıkmış, bunu büyütüyorlar. Bizim için YPG’ye verdiği silah desteği hayati bir konu. Sadece sınır güvenliğiyle ilgili değil, bir ülkenin bekasıyla ilgili bir konu. Hangisi daha önemli? ‘Ben büyük ülkeyim, bir kişi için fırtınalar koparırım’ anlayışının Türkiye’de yer bulmadığını en güçlü ülkeler bile anlamaya başladı” dedi.

“EGE’DE OLDUBİTTİYE İZİN VERMEYİZ”

Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin çıkarlarlarını savunmaya devam ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Ege’de oldubittilere izin vermiyoruz. Hem Meclis kararımızı hatırlatıyoruz hem de Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri dahil, olumsuz adımlar atıldığında gereğini yapıyoruz. Yunanistan’a da bir uyarı yapıyoruz; Sizin bir şımarık çocuğunuz var, Milli Savunma Bakanlarına öyle söylüyorlar, ‘şımarık çocuğumuz’ diyorlar, şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın. Bunu hatırlatıyoruz. Bu son derece dostane bir uyarıdır. Durup dururken gerginliği artırıcı söylemler içinde bulunmanızın veya bir kayalığa, adacığa çıkmaya çalışmanızın bir faydası yok, size bir şey getirmez.” (DHA)