İdlib’de El Kaide bağlantılı gruplar, Afrin’de bulunan Türkiye destekli cihatçıların İdlib’deki gruplarla bağlantısını kesmeyi amaçlıyor. Çatışmalarda 31 kişi öldü.

Suriye’de cihatçıların sürüldüğü “son kale” durumundaki İdlib’de, El Kaide bağlantılı gruplarla Türkiye’nin desteklediği gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.

İki gündür devam eden çatışmalar ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ve Türkiye’nin de Suriye’de YPG’ye yönelik operasyon başlatma tehdidinin ardından geldi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden Rami Abdurrahman’a göre, El Kaide bağlantılı gruplar, Afrin’de bulunan Türkiye destekli cihatçıların İdlib’deki gruplarla bağlantısını kesmeyi amaçlıyor. Bölgedeki radikal grupların Türkiye’nin Rusya ile anlaşacağı konusunda endişelendiğini belirten Rami Abdurrahman, “Buradayız, kimse bizi görmezden gelemez demeye çalışıyorlar” diye konuştu.

El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir El Şam ve Türkiye destekli Nureddin Zengi grubu, son üç ayın en yoğun çatışmalardan dolayı birbirini suçluyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü iki gündür Halep ve İdlib’de devam eden çatışmalarda 31 kişinin öldüğünü ve bunlar arasında beş sivilin olduğunu belirtti. Ölenlerden 14’nün El Kaide bağlantılı, 2’sinin de Türkiye destekli gruptan olduğu belirtiliyor.

Suriye Merkezi Askeri Medya’sına göre de El Kaide bağlantılı militanlar stratejik önemdeki Daret Azze’de denetimi tamamen ele geçirdi.

Heyet Tahrir El Şam, Nureddin Zengi grubunun geçen hafta beş mensubunu öldürdüğünü söylüyor. Gözlemevi sözcüsü Rami Abdurrahman da Tahrir El Şam’ın bu olayı saldırı için gerekçe olarak kullandığını belirtiyor. (Kaynak: Amerika’nın Sesi)