Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerinin Suriye’den “bir süre sonra” çekileceğini ve bununla birlikte “Kürt savaşçıları korumak istediğini” söyledi. Aynı zamanda hiçbir zaman “Çekilme için bir zaman dilimi vermediğini” ifade etti.

19 Aralık’ta bir Tweet atarak IŞİD’le savaşın bittiğini duyuran Trump, 20 Aralık’ta da “eve dönme zamanı” açıklaması yapmıştı. Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’ndan (Pentagon) gelen resmi açıklamalar zaman belirtmemekle birlikte, çekilmenin başladığını duyuruyordu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders 19 Aralık’ta yaptığı yazılı açıklamada “IŞİD’le Mücadelenin bir sonraki aşamasına geçiş için ABD birliklerinin eve dönüşünü başlattık” demişti. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dana White da aynı gün yaptığı açıklamada “Suriye’deki ABD askerinin eve dönüş sürecini başlattık ve operasyonun bir sonraki aşamasına geçiyoruz” demişti.

Trump’ın Suriye’deki ABD askerlerini çekme kararı, Pentagon yetkilileri ve bazı Cumhuriyetçi Senatörler tarafından “Sahadaki Kürt savaşçıları yarı yolda bıraktığı” gerekçesiyle eleştiriliyordu.   (MA)