Pabuk Tropik Fırtınası nedeniyle 6 binden fazla kişi tahliye edildi, binlerce kişi ise dışarı çıkamıyor.

Fırtına ülkenin en turistik adalarından Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Tao’da etkili olurken, teknesi alabora olan bir balıkçı hayatını kaybetti. Bölgede 6 bini aşkın kişinin tahliye edildiği ancak binlercesinin de mahsur kaldığı belirtiliyor. Fırtınanın ülkenin güneyindeki turistik bölgeler boyunca ilerlemesi bekleniyor.

Pabuk Tropikal Fırtınasının vurduğu bölgelerde ağaçlar köklerinden sökülürken şiddetli yağış ve rüzgar sonucunda elektrik kesintileri de yaşanıyor. Yetkililer, fırtınanın rotasında bulunan bölgelerde cumartesi sabahına kadar kimsenin dışarı çıkmamasını istedi.

Tayland Meteoroloji Dairesi fırtınanın yerel saatle 12:45’de Nakhon Si Thammarat bölgesinde etkisini göstermeye başladığını açıkladı.

Pabuk’un Tayland’ın güneyinde, turistik bölgeler boyunca ilerlemesi bekleniyor. Binlerce kişi yaklaşan fırtına öncesi, popüler turist noktalarından olan Koh Samui, Koh Tao ve Koh Phangan’ı terk etti.

Koh Samui’de mahsur kalan ve BBC’ye konuşan bir turist adada şiddetli yağış olduğunu ve yer yer elektrik kesintileri yaşandığını söyledi.

“HALK UYARILDI”

Fırtınanın rotasında kalan bölgelerde bulunan kişilerden, Cumartesi sabahına kadar kapalı yerlerde durmaları, dışarı çıkmamaları istendi.

Tayland Körfezi tropikal fırtınalara aşina olsa da, Pabuk’un son 30 yıldır tatil sezonunda ülkeyi vuran en şiddetli fırtına olduğu belirtiliyor.

Geçmişte tropikal fırtınalar nedeniyle yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti ancak yetkililer dalgaların 5 metreye kadar ulaşabileceği fırtınalara karşı hazırlıklı olduklarını söylüyor.

1989’da yaşanan son büyük fırtına Gay Tayfunu’nda, 800’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Fırtınanın Tayland Körfezi’ni geçtikten sonra şiddetini kaybederek batıya, Andaman Denizi’ne ilerlemesi bekleniyor. Ancak bu bölgedeki turistler de şiddetli yağış ve toprak kaymalarına karşı uyarıldı.  Image result for Tayland'da 30 yılın en sert fırtınası: Binlerce kişi mahsur