ADANA – Çukurova 12’nci Kitap Fuarı, kapılarını kitapseverlere açtı. Açılışta kağıt fiyatlarına yapılan zammın üzerinde duran Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, “Kendi kağıdınızı üretemezseniz bir gün kültür çeşitliliğinizi ve fikirlerinizi yayacak kağıt bulamazsınız” eleştirisinde bulundu.

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) işbirliği ile bu yıl 12’ncisi düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını kitapseverlere açtı.
Açılış öncesi TYB Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk tarafından basın toplantısı düzenlendi.
 ‘KAĞIT MESELESİ STRATEJİK BİR ALAN HALİNE GELDİ’
Konuşmasında kağıt fiyatlarındaki zamların üzerinde duran Kocatürk, fiyat artışından kaynaklı yayıncıların kağıt bulmakta zorlandıklarını belirtti. Kocatürk, “Bir dönem SEKA’lar vardı ve Türkiye’nin kitap ve gazete kağıdı ihtiyacını karşılıyordu. Kağıt meselesi stratejik bir alan haline geldi. Kendi kağıdınızı üretemezseniz bir gün kültür çeşitliliğinizi ve fikirlerinizi yayacak kağıt bulamazsınız. SEKA’lara benzer üretimi teşvik edici tedbirler alınmasını istiyoruz” dedi.
19 Aralık’ta Maliye Bakanlığı’nın genelgesi ile e-kitap’ta KDV’nin yüzde 18’e çıkarıldığını söyleyen Kocatürk, kağıt sıkıntısı varken bu artışın da yayıncıları olumsuz etkilediğini ifade etti. Kocatürk, “Okuma kültürünü yaygınlaştıracaksak bu vergiler indirilmeli” diye belirtti.
YAYINCILAR OKULA GİRMELİ
Türkiye’de yayıncıların bağımsız olarak 2017’de 60 bin yeni başlık ürettiğini paylaşan Kocatürk, bir önceki yılda 11 olan sıralamayı bu yıl 6’ncı sıraya yükselttiklerini, bu sayının 2018’de ise 67 bin olduğunu kaydetti.
Kitap fuarlarının bu artışta önemli katkılarının olduğunu söyleyen Kocatürk, özellikle öğrencilerin fuarlara yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.
MEB’E ELEŞTİRİ 
Türkiye’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) 2015 yılında okuduğunu anlamada 72 ülke arasında 50’inci sırada olduğunu hatırlatan Kocatürk, bu konuda başta Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyelere önemli görevler düştüğünü kaydetti. Kocatürk, “Ama bir önemli noktası okullarda öğretmenle çocuğun kitapla ilişkisinin gelişmesidir. Burada bir eleştirimiz de var. Böyle bir görev önümüzdeyken Milli Eğitim Bakanlığımız her yıl yayınladığı genelge ile yayıncıların okula sokulmamasını istiyor. Bu konuda girişimlerimiz var” dedi.
Toplantı sonrası fuarın kapıları kitapseverlere açıldı. Sağanak yağışa rağmen yanlarına çocuklarını da alan aileler geldikleri fuardaki stantları gezdi. Fuarda bu yıl da ders ve sınav kitapları basan yayın evlerinin sayısı dikkat çekti.
Kitap alan gençlerin fuar alanında oturup kitaplarını karıştırıp okuması renkli görüntüler oluşturdu.
Fuarda Aram, AVA ve Kor gibi yayın evlerinin de aralarında olduğu 300 yayınevi stant açıp, kitapseverlerle bir araya geldi. 5-13 Ocak tarihleri arasında açık olacak olan fuarda, imza günlerinin yanı sıra panel, söyleşi, sergi ve dinletilerden oluşan 70 kültür etkinliği