DERSİM – HDP, Dersim’de yaşanan elektrik kesintilerini Meclis gündemine taşıdı.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, kentte yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önlü, yaklaşık bir aydır kent merkezi dahil Dersim’in tüm ilçe ve köylerinde sıklıkla elektrik kesintileri yaşandığına dikkat çekerek, “Öyle ki bu kesintiler bazı köylerde bir aya yakındır sürmektedir. Mazgirt’in Geçitveren (Rıçik) köyünde yaklaşık 20 gündür elektrik yok. Yine Mazgirt’in Sarıkoç, İbemamut, Dayılar, Otlukaya, Kartutan, Ataçınar, Doğanlar, Reşmezra, Xarabe, Alxan köylerinde yaklaşık bir haftadır elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Ovacık Mercan Vadisi köyleri, Nazımiye ilçesine bağlı köyler, Sarıyayla ve çevresinde kalan köylerde de durum aynı. Dersim’de kent merkezinde dahi gün içerisinde defalarca elektrik kesiliyor” dedi.

‘SORUMLUSU KURUMLAR’

Her yıl özellikle kış aylarında yaşanan elektrik kesintilerinin yaşamı doğrudan etkilediğini belirten Önlü, kesintilere dair herhangi bir önlemin alınmaması, her yıl aynı sıkıntıların defalarca yaşanmasının, ilgili kurum ve yöneticilerinin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmediklerini gösterdiğini söyledi.

OKTAY’A SORULAR

Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“*Dersim’de yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin neden yeterli önlemler alınmamaktadır?

*Elektrik kesintilerine ilişkin yeterli önlem almayan ilgili kurum ve çalışanlarına ilişkin idari soruşturma başlatacak mısınız?

*20 gün boyunca elektriksiz yaşayan köylünün mağduriyetini kim giderecek?

*Elektriğin gidip gelmesinden kaynaklı cihazları bozulan vatandaşların mağduriyetlerini giderecek misiniz?”   (MA)