AKP-MHP ittifakını İYİ Parti ile taklit eden CHP, AKP hükümetlerinde Soylu işlevi gören ve ‘faşist bakan’ olarak nitelenen eski İçişleri Bakanı, CHP ve Şahin’in peşinde

Yerel seçimlere doğru giderken partilerin adayları ve ittifak politikaları netleşiyor. AKP-MHP yerel seçime de Cumhur İttifakı olarak girerken, CHP ve İYİ Parti de Millet İttifakı olarak seçime giriyor. Son dönemde dikkat çeken konu, CHP ve İYİ Parti’nin AKP-MHP’nin muhalefet versiyonu gibi hareket etmesi. CHP ve İYİ Parti’nin AKP’nin geçmiş dönem Süleyman Soylu’su olarak görülen eski AKP’li İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’le temasta olduğu ortaya çıktı. CHP ve İYİ Parti’nin ayrıca Kürt karşıtlığıyla bilinen eski AKP Genel Başkan yardımcılısı ve milletvekili Selçuk Özdağ ile adaylık görüşmesi yaptığı belirtiliyor.

‘Faşist bakana’ talip

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP ve İYİ Parti’nin Ordu Belediye Başkan adayı olacağı konuşulan İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin’i övdü. Şahin’in değerli bir siyasetçi olduğunu söyleyen Torun, “Gerek bakanlığı esnasında gerekse sonrasında hiçbir zaman halktan kopmadı. Bu süreç içerisinde birçok aday adayı gibi onunla ilgili de bir talep var” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da Şahin’e ilişkin, “Ortada bir görüşme süreci var. Bu görüşme sürecinin sağlığı bakımından açıklamaları bu görüşmeleri yapan arkadaşlarımızın yapması daha doğru olacaktır” dedi. AKP’de Genel Başkan yardımcılığı yapan Selçuk Özdağ’ın da İYİ Parti’den Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı belirtiliyor. MHP Manisa’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü tekrar aday göstermiş, AKP ise aday çıkarmamıştı. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi, AKP’li eski vekil Selçuk Özdağ’a adaylık teklifi götürdü. Özdağ’ın, İYİ Parti’nin önerisine olumlu yaklaştığı öğrenildi. Sözcü’nün haberine göre Özdağ bu hafta içinde AKP’den aday adaylığı başvurusunu geri çekip partisinden istifa edecek ve İYİ Parti’ye geçecek.

İdris Naim Şahin Kimdir?

CHP’nin övdüğü İdris Naim Şahin, hafızalarda yer edinen skandal açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Kürt siyasetçilerin hedef alındığı “KCK” operasyonları döneminde AKP’nin İçişleri Bakanı olan Şahin, sanatçıların Kürt sorununda barış ve çözüm istemesini teröre destek olarak nitelemişti. Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Şahin ve cemaatin, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında yapılan çözüm görüşmelerini sabote etmek için KCK operasyonları yaptığı iddia edilmişti. Şahin, “Birileri saptırarak, kendine göre gerekçeler uydurarak teröre destek veriyor. Belki resim yaparak tuvale yansıtıyor, şiir yazarak şiirine yansıtıyor. Günlük makale fıkra yazarak oralarda birşeyler yazıp çiziyor” demişti. Şahin, Erzurum’da bir yurttaşın kendisini gördüğüne sevindiğini söylemesi üzerine, “Hadi bir takla at ya da oyna da göreyim” demişti. Şahin, “Sağ yakalansalar, kaçakçılıktan yargılanacaklardı. Hayatlarını kaybedince kaçakçılık olayı gölgede kaldı. Özür dilenecek mahiyette bir olay değildir” diyerek Roboski Katliamı’nı savunmuştu.    (yeniyasamgazetesi)