DİYARBAKIR – Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i ölüm yıldönümlerinde anan DTK Kadın Komisyonu, mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonu, Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in 9 Ocak 2013’te Fransa’nın başkenti Paris’te katledilmelerinin yıldönümünde yazılı bir açıklama yayınladı.
Paylaşılan metinde Kürt sorununda çözümün Türk hükümeti ve devleti ile müzakere edilmeye başlandığı bir süreçte yaşanan Paris suikastlarının, devlet ve devletlerin Kürtlerin haklı mücadelesine yaklaşımının göstergesi olduğu belirtildi.
Buna dair ise, “Bilinmektedir ki her suikast, yani siyasi cinayetlerin faili bellidir. Devlet ya da devletlerdir. Yine bilinmektedir ki hiçbir siyasi cinayetin-suikastın faili bulunamamaktadır. Var olan tetikçinin öldürülmesi ise ‘el koyucu’ devletin korunmaya alınmasından başka bir şey değildir. Dünya sistem krizinin yaşadığı siyasi konjonktürde, ulus üstü hegemonik devletçi yapılar ile statükocu ulus devletler arasında yaşanan iktidar kavgasının, paylaşım savaşının bedelini, her zaman olduğu gibi en ağır şekliyle direnen kadınlar, halklar, çocuklar ve nitekim toplumsallık ödemektedir. Zira ilk düşürülen sınıf ilk ulus, kadın olmuştur” ifadelerine yer verildi.
İKİ DEVRİMCİ KADIN
Kadının özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesinde görülen gelişmelerin 21. yüzyılın Kadın Yüzyılı olacağını gösterdiği vurgulanan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
 “Gerek kadın, gerekse ulus kimliği ile bin yıllıların çelişkisini kendi devrimci yaşam kavgasında somutlaştıran, Kürt özgürlük mücadelesinin öncülerinden Sakine Cansız’ın (Sara) yaşam direnişi de erkek egemen sisteme; ulus-devletçi hegemonik yapılara karşı olduğunu belirtmek mümkündür. Bundandır ki, kapitalist hegemonyanın merkezlerinden birisi olan Paris’te, iki kadın yoldaşı ile katledildiler. Son iki yüzyılın ilk başlarında, Ocak ayında Avrupa’da iki devrimci öncü kadın katledildi; Roza Lüksemburg ve Sakine Cansız! Bu katliamlarda göstermektedir ki; kadın sorunu ve mücadelesi tarihsel, toplumsal bağlamında dünyanın sorunu olduğu ve doğudan, batıya -dönemsel olmayan kesintisiz bir mücadele ve örgütlenme ile; ata erkil, monist, ulus devletçi ve hegemonik güçlere karşı kesintisiz bir mücadele ile devamlılığı gerekmektedir.”
‘SAYGIYLA ANIYORUZ’
Dünya kadın enternasyonalinin geliştirilmesi ve her türlü sınırları aşan bir kadın buluşmasının elzem olduğunun görüldüğü belirtilen açıklamada, “Bu temelde Kürt kadının özelde kendi ulusal birliğinin gelişmesinde ve dünya enternasyonal buluşmasında rolünü oynayacağı inancıyla, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren tüm kadınları Sakine Cansız şahsında bir kez daha saygı ile anıyor ve mücadelelerini sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz” denildi.  (MA)