Eşitlik, Adalet Kadın Platformu 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yaklaşırken, partilerin aday listelerinde yer alan kadın oranlarına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, listelerdeki kadın oranlarına bakıldığında cinsiyet eşitliğine göre karamsar bir tablonun ortaya çıktığı kaydedildi. Açıklamada, “AKP’nin açıkladığı 155 belediye başkan adayından 12 tanesi, CHP’nin 628 adayından 29’u, MHP’nin 410 adayından yalnızca 11’i, İYİ Parti’nin ise 114 adayından 4’ü kadın. HDP henüz adaylarını açıklamadı. Kadınların aday gösterildiği ilçelerin 2014 yerel seçim sonuçlarına bakıldığında, partilerin çoğunlukla seçilme şansının az olduğu ilçelerde kadınları aday gösterdiği göze çarpıyor” diye belirtildi.

Türkiye 113. sırada

Yerel yönetimlerin belirleneceği seçime üç aydan az bir zaman kaldığına dikkat çekilen açıklamada, partilerin aday listelerini tamamlarken, kadın adayların azlığına işaret edildi. Açıklamada, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda Türkiye’nin, kadının siyasete katılımı konusunda 149 ülke arasında 113. sırada olduğu hatırlatılarak, adaylara bakıldığında bu sıralamada olumlu bir gelişmenin yaşanmayacak gibi göründüğüne yer verildi.

AKP’de 1 kadın aday

“AKP’nin 75 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece bir tanesi kadın; Aynı tablo CHP’de de hâkim, açıklanan 44 ilde sadece Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu aday olarak gösterildi. MHP’de de durum farklı değil. 36 ilde açıklanan belediye başkan adaylarının sadece 3 tanesi kadın; İYİ Parti’de ise açıklanan 22 ilde hiç kadın aday bulunmuyor.” Şu ana kadar açıklanan kadın adaylara ilişkin rakamlara göre, 2019 yerel seçim sonuçları ne olursa olsun, yerel yönetimlerde kadınlar neredeyse hiç yok denilecek kadar az.