The Economist Dergisi tarafından “Demokrasi Endeksi 2018: Ben de?” isimli raporda 167 ülkenin demokrasi düzeyleri incelendi. Türkiye demokrasi listesinde 110’uncu sırada yer aldı.

The Economist Dergisi’nin Intelligence Unit ekibi tarafından yayınlanan  demokrasi endeksine göre Avrupa, 2018’de demokratik değerlerin en çok düştüğü yer oldu.

En demokratik ilk üç ülke sırasıyla Norveç, İzlanda, İsveç olurken sondan ilk üçte ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sıralandı.

Euronews’ün aktardığına göre, seçim süreçleri, çoğulculuk, sivil özgürlükler, hükümetlerin işleyişleri, siyasi katılım ve siyasi kültür gibi konulardaki durumlara göre ülkelerin puanlandırıldığı raporda Avrupa’nın dünya genelindeki ortalamasını düşüren ülkeler arasında İtalya, Türkiye ve Rusya gösterildi.

AVRUPA’DA EN ÇOK İTALYA GERİLEDİ

İtalya geçen yıla göre 12 basamak birden gerileyerek Avrupa’da demokratik değerler anlamında en çok kan kaybeden ülke oldu. İtalya’nın yaşadığı düşüşe gerekçe olarak bu ülkede Mart ayında yapılan seçimlerden sonra mülteci karşıtı M5S ve Lega koalisyonunun iktidara gelmesi gösterildi. ‘Düzen karşıtı’ olarak nitelendirilen koalisyonun uyguladığı politikalarla bireysel özgürlükleri kısıtladığı belirtildi. İtalya, 2017 yılında yer aldığı 21’inci sıradan 33’üncü sıraya geriledi.

İtalya’yı, Türkiye 10 basamak, Rusya ise 9 basamak gerileyerek takip etti. Rusya’nın demokrasi performansı The Economist’e göre Afganistan’dan bile daha kötü oldu. Rusya’nın 9 basamak birden düşerek 144’üncü sıraya gelmesi sivil özgürlükler alanında yaşanan sorunlara dayandırıldı. Ülke raporda “otoriter” ülkeler arasında sınıflandırıldı.

Avrupa, 2006’dan bu yana en sert düşüş yaşayan bölge olsa da 49 ülke ve doğu ile batı olmak üzere iki bölgeye ayrılan kıta da 14 “tam demokratik” devlet bulunduğu aktarıldı.

TÜRKİYE 110’UNCU SIRADA

Türkiye 2018’de 10 sıra birden gerileyerek 110’uncu oldu. Türkiye’nin yaşadığı düşüşe gösterilen gerekçeler arasında yeni sistemde cumhurbaşkanının yeteri kadar denetlenememesi yer aldı. Türkiye’de 2018 haziranında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olağanüstü hal şartlarında gerçekleştiği ve “büyük oranda adil olmadığı” belirtildi.    kaynak( duvar)