Iğdır’da bulunan 38 odalı polis evinde 374 seçmen kaydının olduğu ortaya çıktı.  31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi ‘usulsüz seçmen kaydırma’ tartışmasına yeni bir yer daha eklendi. Siirt, Şırnak merkez ilçeler, Niğde’nin Ulukışla ilçesi ve Urfa’nın Halfeti ilçesi sonra Iğdır merkezde bulunan polis evine 374 seçmenin kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından siyasi partilere verilen Hane Adres Kontrol Sistemi’nde, Iğdır Merkez Söğütlü Mahallesi, Işın Caddesi, numara 11’de bulunan Iğdır Polis Evi’nde 374 seçmen bulunuyor.

Sistemde seçmenlerin çoğunun 25 yaş üstü erkek olduğu Hane Adres Kontrol Sistemi’nden görülüyor. Söz konusu adreste ise sadece 7 kişi Iğdır nüfusuna kayıtlı. Kayıtlı kişilerin 29-45 yaş aralığında bulunurken, misafirhanede 38 oda bulunuyor.

Seçmen kayıtlarının kontrol edilmesi ve taşınması için 4-17 Ocak tarihleri arasında muhtarlıklara seçmen kayıtları asılırken, usulsüz oy taşımaların gündeme gelmesi sonrası YSK’ye başvurular yapılmış ve YSK usulsüz seçmen kayıtlarına dair il, ilçe seçim kurullarına genelge göndermişti.

12 Ocak’ta YSK yeniden açıklama yaparak şunları belirtmişti:

“31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır. 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır. Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur.” (Mezopotamya Ajansı)