Siirt, Bingöl, Hakkari, Bitlis, Batman’daki adreslerde tespit ettikleri ‘kaydırılmış seçmen listesini’ açıklayan HDP’li Meral Danış Beştaş, kaydırılan rakamların seçim sonuçlarını belirleyecek rakamlar olduğunu söyledi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ile Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, seçim güvenliği ve kaydırılmış seçmenlere ilişkin partisinin Diyarbakır İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının amacının seçmende kaygı yaratmak olmadığını, amaçlarının seçmeni bilgilendirmek olduğunu ifade eden HDP Batman Milletvekili Tiryaki, seçim güvenliği noktasında duyarlılık yaratmak istediklerini kaydetti.

‘Sonuçları etkileyecek’ 

Önceki seçimde bölgeye kaydırılan güvenlik güçlerinden dolayı bazı sandıklarda, güvenlik görevlilerinin oylarının asıl seçmenden daha fazla olduğunu hatırlatan Tiryaki, 24 Haziran seçimlerinde yaşanan bu durumu, “Tunceli Hozat’ta 1016 nolu sandıkta 9 seçmen varken, 85 görevli oy kullanmış, Şırnak Beytüşşebap’ta 1025 nolu sandıkta 24 seçmenin oy kullanması gereken yerde 162 görevli ile birlikte toplam 186 kişi oy kullanmış. Bu rakamların benzeri eğer yerel seçimlerde de karşımıza çıkarsa, sonuçları etkileyebilecek rakamlardan söz ediyoruz. İtiraz etmemizin temel nedeni bu” diye konuştu.

‘HDP’li seçmenleri hedefliyorlar’

24 Haziran seçim sonuçlarına göre HDP’nin cezaevlerinde birinci parti olduğunu anımsatan Tiryaki, “Girişimlerde bulunacağız ama kullandırmazlarsa hukuksal girişimlerde bulunacağız. AİHS’in Ek-1 No’lu protokolünde açıkça seçme ve seçilme hakkı düzenlenmiştir. Onbinlerce tutuklu seçmenin oy kullanma hakkının elinden alınması, sözleşmenin doğrudan ihlalidir. Bu karar hiç kuşkusuz partimize dönük bir karardır. Böyle bir karar ile HDP’li seçmenleri hedefliyorlar. HDP’nin oy oranını düşürmeye çalışıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Ankara ve İstanbul’dan Hakkari, Şırnak’a…

Bölgeye seçmen nakillerinin yaşandığını aktaran Tiryaki, Ankara, İstanbul’da bir kaç bin güvenlik görevlisine “Kendinizi hazırlayın, Şırnak’ta Hakkari’de oy kullanacaksınız” duyumlarını aldıklarını belirterek, “Çok sayıda güvenlik veya kamu görevlisi, oy kullanabileceği yer dışında başka bir merkeze kaydırılıyor. İl ve ilçe merkezlerinde konuşlu kişilerin oy kullanmasının önünde bir engel yok. Fakat kırsalda olan güvenlik görevlilerinin, bulundukları yerlerde oy kullanmaları gerekir. Büyükşehir olmayan yerlerde ilçe ve il belediyeleri için oy kullanmaları mümkün değil. Bunlar, il ve ilçe merkezlerine getirilmiş. Bu şekilde seçmenlerin yerleri değiştirilmiş” diye kaydetti. Tiryaki, “Her yeri takip ediyoruz. İl il, ilçe ilçe, mahalle mahalle, sokak sokak her kentte olan değişimi yakından takip ediyoruz. Buna ilişkin itiraz süreçlerini de sonuna kadar işleteceğiz. Seçmenlerimiz duyarlı olmalı ve 17 Ocak’a kadar herkes seçmen kayıtlarına bakmalı. Oturdukları evde kendileri dışında seçmen olup olmadığını kontrol etsin. Destek için il ve ilçe teşkilatlarımıza başvurabilirler” sözleriyle noktaladı.

 ‘Bu yaratılmak istenen şehir efsanesi’

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise HDP Genel Merkezi Bilgi İşlem Merkezi ve Seçim İşleri Komisyonu’nun seçmen kütüklerinin ilan edilmesiyle birlikte sandık sandık olası hilelere karşı araştırma ve incelemeler yürüttüğünü belirterek, “AKP her şeyi yapamaz. Bu yaratılmak istenen şehir efsanesi. AKP doğrudur; hırsızlık yapıyor, hile yapıyor, bugüne kadar demokratik seçim olmaması için, halkın iradesinin sandık sonuçlarına yansımaması için, yapılmaması gerektiği halde hukuka uygun olmayan yüzlerce iş yaptı” ifadelerini kullandı.

‘Hile ve hırsızlığın boyutlarını tespit edip, teşhir edeceğiz’

24 Haziran seçimlerinde halk iradesinin sandıklara yansımanı engelleyemediklerini ifade eden Beştaş, “Biz her şeyi izliyoruz, örgütümüz her şeye hakim ve biz bunlarla başa çıkacağız. Önce hile ve hırsızlığın boyutlarını tespit edip, teşhir edeceğiz” dedi. Seçmen kaydırılmasına ilişkin Batman’ın Komando Caddesi üzerine 366 numaralı dairede 189 seçmen, Bingöl’de 26 kapı numaralı dairede 224 seçmen, Bitlis Çevreyolu Caddesi’nde bir adreste 338 seçmenin, Hakkari merkezde bir adreste bin 108, Çukurca’da bir adreste 627 seçmenin bulunduğu örnekleri ile devam eden Beştaş, söz konusu rakamların seçim sonuçlarını belirleyecek rakamlar olduğunu söyledi.

‘Seçmen kütükleri ile oynuyor’

Seçmenlerin kayıtlardan silinmesine ilişkin konuşmasını sürdüren Beştaş, “Bu çok yaygın yapılıyor. 6 bin siler, 3 bin de kayıt yaparsa, aradaki farkı kapatmayı hedefliyor. Bunu özellikle stratejik olarak belirlediği illerde yapıyor. Seçim sonucu değiştirmeye inandığı noktalarda, tabi ki değiştiremeyecek, seçmen kütükleri ile oynuyor. Bu konuda silinen seçmenlerin önemli oranda il ve ilçe örgütlerimiz tarafından kaydı yapıldı. Halk bu konuda çok duyarlı. Bütün engellemelere rağmen silinen seçmenler, seçmen olduklarına dair kaydını yapmalıdır” çağrısında bulundu.