WASHİNGTON – ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’den çekilme sürecinin başladığını duyurarak, “Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik güvenli bölge yaratacağız” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’den çekilme sürecinin başladığını duyurdu. Trump, Türkiye’nin Suriye’de Kürtleri vurması durumunda, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratacaklarını ve bölgede 20 millik (32 kilometre) bir güvenli bölge oluşturacaklarını söyledi. Trump, aynı zamanda Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmesini istemediklerini yazdı.
Trump’ın Twitter’daki açıklamarı şöyle: “Suriye’den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, IŞİD’in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de, birçok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.
Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik (32 kilometre) bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz.
ABD’nin uzun vadeli Suriye’de IŞİD’i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!”
TÜRKİYE: BİR TUTMAK VAHİM HATA 
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın da, Twitter’da, Trump’ın mesajını alıntılayarak yanıt verdi. Kalın, “Suriyeli Kürtleri ABD’nin terör örgütleri listesindeki PKK ve Suriye kolu PYD/YPG’yle bir tutmak vahim bir hata olur. Türkiye teröristlerle savaşıyor, Kürtlerle değil. Kürtleri ve tüm diğer Suriyelileri terör tehditlerine karşı koruyacağız” iddiasında bulundu.
Kalın, şunları ileri sürdü: “Teröristler, ortaklarınız ve müttefikleriniz olamaz. Türkiye ABD’nin stratejik ortaklığına uymasını terörist propagandayla gölgelenmemesini istiyor. DAESH, PKK, PYD ve YPG arasında fark yoktur. Hepsiyle savaşmaya devam edeceğiz.”  (MA)