Libya Parlamentosu Sözcüsü: ‘Türkiye, Libya’nın istikrarını bozmaya çalışıyor; silah sevkiyatı ve gençliği yoldan çıkartacak yayınlar yoluyla kaos tohumları ekiyor.’ Libya parlamentosu, Libya’ya silah sevkiyatı yaptığı belirlenen Türkiye’ye karşı tedbir almaya hazırlanıyor. Parlamento Sözcüsü el-Maryami, Türkiye’yi Libya’nın istikrarını bozmaya çalışmakla suçladı.

Fatih el-Maryami, ordu ve gümrük idaresinin silah sevkiyatını belirlemiş olmasına ilişkin Sputnik’e yaptığı açıklamada, bu olayların ardından Libya’nın Türkiye ile ilişkilerinde tedbirler alacağını söyledi.

Maryami şunları söyledi: “Libya Parlamentosu Savunma Komitesi ve Yurtiçi ve Yurtdışı Güvenlik Komitesi, Türkiye ile ilişkilerde bir takım tedbirler alacak.. Bu, parlamentonun bir sonraki oturumunda gerçekleşecek. Türkiye, Libya’nın istikrarını bozmaya çalışıyor; silah sevkiyatı ve gençliği yoldan çıkartacak yayınlar yoluyla kaos tohumları ekiyor.”

Libya Ulusal Ordusu komutanlığı Aralık 2018’de Türkiye’yi, ülke topraklarında terör saldırısı yapmak için kullanılabilecek yasadışı silah ve patlayıcı sevkiyatıyla suçlamıştı. Libya ordusunun açıklamasına göre, 17-18 Aralık’ta Homs limanında Türkiye’den sevk edilen iki büyük parti silah ve cephane ele geçmişti.

Söz konusu silah ve cephane miktarının, ‘binlerce otomatik silahtan başka dört milyonun üzerinde mermiyi kapsadığı’ ifade edilmişti. (Kaynak: Sputnik)