Alman iç istihbaratı, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisini incelemeye aldı. Kararı olumlu karşılayan Yahudi kuruluşları, Almanya’daki demokratik birlikte yaşamı tehlikeye sokan hiç kimsenin, siyasette istediği gibi hareket etmeyi bekleyemeyeceğini belirtti.

Almanya’nın iç istihbarat kuruluşu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin daha yakın takibe alınmasına yönelik yeni bir adım attı. Parti bütünüyle “inceleme vakası” sınıflamasına dahil edildi.

İç istihbarat teşkilatındaki bu sınıflama, partiye dair kamuoyuna ve açık kaynaklara yansıyan yazı ve ifadelerin sistematik bir şekilde değerlendirmeye alınması anlamına geliyor. Bu sınıflandırma, açık bir şekilde aşırılıkçı olmayan, ancak anayasaya aykırı emeller güdüldüğüne dair emarelerin bulunduğu vakaları kapsıyor.

Partinin gençlik teşkilatı “Junge Alternative” (JA) ile sağ milliyetçi kanat “Flügel” ise daha yakın takibi mümkün kılan “şüpheli vaka” sınıflandırmasına dahil edildi. Bu sınıflandırmada sadece açık kaynaklar değil, gözetleme gibi istihbari kaynaklardan elden edilen bilgiler de toplanıyor, kişilere ait dosyalar açılabiliyor ve veriler kaydedilebiliyor.

 

Kararın açıklanması sonrasında konuşan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise kararın siyasi değil nesnel bir karar olduğunu belirterek kararın arkasında olduklarını vurguladı. Seehofer, kararın siyasi sonuçları olup olmayacağı yönündeki bir soruyu ise, “Tabii ki bunun siyasi bir anlamı da var. Ancak siyasilerin değil iç istihbarat makamlarının kararı olması benim için büyük önem taşıyor. Ama tabii ki bu karara dayanak olarak eyaletlerin sağladığı materyal de kullanıldı” diye yanıtladı.

 

Münih ve Yukarı Bavyera İsrail Kültür Cemiyeti Başkanı Charlotte Knobloch da AfD temsilcilerinin geçen yıllarda özgürlükçü-demokratik temel düzeni hiçe sayan açıklamalarıyla sıkça gündeme geldiğine atıfta bulunarak Nazi döneminde işlenen suçları sorguya açan ve Almanya’daki demokratik birlikte yaşamı tehlikeye sokan hiç kimsenin, siyasette istediği gibi hareket etmeyi bekleyemeyeceğini belirtti. Knobloch, “Hoşgörüsüzlüğün olduğu yerde hoşgörü de biter” diye konuştu. (DW Türkçe)