Hasankeyf’te, içinde HDP aday adayının da olduğu 100’ü aşkın seçmenin kaydının silinmesinin dün AKP Belediye Başkan adayının açıklamasından sonra gerçekleştiği belirtildi. AKP’li adayın, kafesine 27 seçmenin kaydedildiği ortaya çıktı. 

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde AKP’nin yerel seçimlerde mevcut belediye başkanı Abdulvahap Kusen’i dün aday göstermesinin ardından 100’ü aşkın seçmen kaydının silindiği iddia edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticileri ile yurttaşlar, seçim kayıtlarının silinmesine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulunurken, AKP adayı Kusen’e ait olduğu belirtilen bir kafeye köylerden getirildiği söylenen 27 seçmenin kaydedildiği ileri sürüldü.

HDP aday adayının da kaydı silindi

Seçmen kaydı silinenler arasında HDP’den Hasankeyf Belediye Eşbaşkanlığı için aday adayı olan Mecit Tokdemir de bulunuyor. Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Tokdemir, “Yaşanan bu usulsüzlüğü dün akşam saatlerinde öğrendik. Konuya dair ise hemen bir araştırma yaptık. Yüzü aşkın seçmen kaydının silindiğini öğrendikten sonra da YSK’ye gerekli itirazlarımızı yaparak konunun düzeltilmesini talep ettik” dedi.

‘En köklü ailelerin kayıtları silindi’

Doğma büyüme Hasankeyfli olduğunu dile getiren Batman İl Meclis Üyesi Ferman Kandemir ise “Hasankeyf’te herkes birbirini tanır, burada en az 60 akrabam var. Hasankeyf’in en köklü ailelerinin seçmen kayıtları silindi. Bu nasıl olabilir. Bununla ilgili gerekli tüm yasal hakkımızı sonuna kadar kullanarak oyumuzu kullanacağız” ifadesinde bulundu.

AKP adayının kafesine 27 seçmen kaydedildi

Silinen oyların ise özellikle HDP oyları olduğunu da vurgulayan Kandemir, “Bizim oylarımız silinirken AKP’nin adayı ise kendi akrabalarını buraya kayıt ettiriyor. Bakın bir kafede 27 seçmenin kaydı var. Burası ev değil, bir işletme, bunu kabul etmiyoruz. Ne oldu ise dün AKP’nin adayı belirlendikten sonra bunlar oldu” diye belirtti.

‘Kaydınızı kontrol edin’ çağrısı

Seçmen kayıtlarının silinmesinin ardından itirazlarda bulunduklarını ve durumun düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Kale Mahallesi Muhtarı Murat Batıhan da akrabalarının kayıtlarının silindiğini söyledi. 2014 yılından bu yana muhtar olduğuna dikkat çeken Batıhan, “Yaşanan bu durumu kabul etmiyoruz. Dün duyumlar sonrası araştırma yaptık. Sorgulamalarda mahallede 817 seçmen var. Ama bunlardan 100’ü aşkının seçmen kaydının olmadığını, hatta bu sayının 200’ü aşkın olduğunu düşünüyoruz. Bizim hakkımız gasp edilirken, başka yerlerden getirilenlerin kayıtları duruyor. Daha iki gün önce seçmen kaydı olduğunu bilen kişiler bugün kayıtlarının silinip silinmediğini ise bilmiyor. Tüm Hasankeyfliler derhal kayıtlarını yeniden kontrol etmeli ve gerekli müracaatları yapmalıdır. Biz yasal itirazlarımızı yaptık ve konuyu takip edeceğiz” diye çağrıda bulundu.

Kaynak: MA