ANKARA – HDP’li Filiz Kerestecioğlu, HDP üye ve yöneticilerine dönük hukuksuz ve keyfi uygulamaları Meclis gündemine taşıyarak, gözaltında kadınların çocuklarıyla tehdit edildiğine dikkat çekti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP üye ve yöneticilerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların araştırılarak sorumluların ortaya çıkarılması amacıyla Araştırma Komisyonu kurulması talebiyle Meclis’e Araştırma Önergesi verdi.
Kerestecioğlu önergenin gerekçesinde, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sonrasında Olağanüstü Halin (OHAL) ilanından itibaren başlayan süreçte HDP Ankara İl Örgütüne yönelik operasyonların rutinleştirildiğini belirtti. Önergenin devamında şöyle denildi: “Üyelerimiz ve parti yöneticilerimiz, belirli aralıklarla gözaltına alınıp bırakılmakta, bu durum kişilerin gündelik hayatlarını derin biçimde etkilemekte, siyasete katılımları engellenerek siyasal hakların güvence altına alındığı temel uluslararası sözleşmeler ihlal edilmektedir. HDP Ankara İl ve İlçe örgütlerinin eski ve yeni yöneticilerinin neredeyse tamamı geçmiş tarihli dosyaları nedeniyle veya sahte ihbar mailleri öne sürülerek bu süreçte gözaltına alınmıştır. Bazı yöneticiler bu süre içerisinde birden fazla kez gözaltına alınmışlardır” denildi.
‘KARARLARI YA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YA DA MERKEZİ BİR BİRİM VERİYOR’
Operasyon kararlarının İçişleri Bakanlığı ya da merkezi bir birim tarafından verildiğine dikkat çekilen önergede, “Bu süreçte soruşturma ve kovuşturma aşamalarını takip eden avukatlar ile parti üyelerimiz; Bakanlık ya da merkezi birim tarafından Ankara’da bugüne kadar HDP İl ve İlçe örgütlerinin herhangi bir kademesinde görev alan, partiye üyeliği bulunan, üye ve yöneticilik pozisyonunda olmasa da parti faaliyet ve etkinliklerine katılan vatandaşların ‘fişlenerek’ genel bir gözaltına alınacaklar listesi oluşturulduğu, bu listede binlerce kişinin bulunduğu şüphesini dile getirmektedir” ifadelerine yer verildi.
Son dönemde aktif olarak HDP faaliyetlerinde görev alan parti üyelerinin özel bir şekilde hazırlanan listeler halinde gözaltına alındığının kaydedildiği önergede, partililerin gözaltına alındığı sırada ve gözaltında tutulduğu sürede yaşanan ihlallere de yer verildi.
‘KADINLAR ÇOCUKLARIYLA TEHDİT EDİLİYOR’
Önergede, şunlar kaydedildi: “Gözaltına alınan üyelerimiz ağır koşullara maruz bırakılmaktadır. Bu süreçte gözaltına alınanlar günlerce Ankara Emniyeti’nde gözaltında tutulmuşlardır. Son yapılan gözaltılarda ise kadınlar nezarethanede kalırken erkeklerin büyük çoğunluğu nezarethanede yer olmadığı gerekçesiyle IŞİD, FETÖ vb. diğer örgüt soruşturmalarında gözaltına alınanlarla birlikte spor salonunda son derece sağlıksız koşullarda tutulmuşlardır. Gözaltına alınanlar gözaltı alanına girerken 80 darbesinde işkencehanelerde çalan ve ne yazık ki o dönemde işkence gören kişiler için yalnızca bunu hatırlatan ‘Ölürüm Türkiyem’ şarkısı yüksek sesle çalındığı ve görev başındaki emniyet mensupları tarafından yüksek sesle söylendiği iddia edilmektedir. Artık gözaltında fiziki işkence yapılmadığı iddia edilse de, anlatılan uygulamalar tersini göstermektedir. Ayrıca, parti üye ve yöneticilerimiz, kadınların başörtülerinin çıkartılarak ince birer tülbent verildiğine, kadınların çocuklarıyla tehdit edildiğine tanık olmuşlardır. Kötü muamele ve işkence yasağını güvence altına almakla sorumlu olan yasamanın, şüphesiz bu gözlemleri de araştırması gerekmektedir.”
   (MA)