DİYARBAKIR – Tecride karşı 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven, partisi HDP’nin açlık grevlerine destek için Diyarbakır’da düzenlediğ mitinge mesaj gönderdi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılıncaya kadar eylemini sürdüreceğini vurgulayan Güven, “İnancımız ve irademizle bu direnişimiz başarıya ulaşacaktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve buna karşı girilen açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla “Demokrasi, özgürlük ve adalet” şiarıyla Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda düzenlediği miting başladı. Mitinge, Diyarbakır ve bölge kentlerinden on binlerce  kişi katıldı.
Mitinge katılanlar tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 73 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven başta olmak üzwere farklı cezaevlerinde yine açık grevinde siyasi tutukluları “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile selamlandı.
Organize edilken mitinge DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve birçok HDP milletvekilleri katıldı. Bu isimlerin miting alanına giriş yapmasıyla kitleden sloganlar, alkışlar ve zılgıtlar yükseldi.
Miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuşlmasıyla başladı. Ardından kitlesen “siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Katil Erdoğan” sloganları yükseldi.
‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’
Kurulan sahneye ilk olarak Tertip Komitesi adına Ramazan Kaval çıktı. Miting alanında bulunan kitleyi selamlayan Kaval, “Tecrit ve açlık grevleri için buradayız. Omuz omuza verirsek bu tecridi kırabiliriz. Özgür bir yaşam için mücadele ediyoruz. Bugün Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven 73 gündür açlık grevi eyleminde. Leyla Güven’in talepleri hepimizin talebidir. Bugün duruşumuz ile bize ne düşüyorsa yapacağız ve tek bir adım geri atmayacağız. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; mutlaka kazanacağız. Aksini kabul etmeyeceğiz” dedi.
Açlık grevine katılanların isimleri ve tutuklu bulundukları cezaevlerinin isimleri okunmasının ardından HDP’li vekiller sahneye çıkarak halkı selamladı.
Mitingde tecride karşı 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in gönderdiği mesajda okundu. Güven’in mesajını HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ okudu.
Güven’in mesajı şöyle:
“Değerli halkımız ve kadın yoldaşlarım; Botan’ın Serhat’ın aydınlık yüzleri merhaba.
Her birinizi ayrı ayrı selamlıyor ve bu süreci başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum. Sayın Öcalan toplumsal barışın öncüsüdür. Bunu pratik ve teorik olarak kanıtladı. Eylemim daha ilk günden 7’den 70’e sahiplendi. Bir açıdan sesimizi duyurduğumuz ve karşılık bulduğuna tanıklık etmekteyiz.
İnancımız ve irademizle bu direnişimiz başarıya ulaşacaktır. Tarihi bir süreçten geçtiğimiz şu süreçte deyim yerindeyse duvarları yıka yıka tutsak edilemeyecek yarınlarda buluşmak moral ifadesidir benim için. Talebimin Kürt halkının talebi olduğunu belirtiyor ve bu tecrit kırılmayıncaya kadar eylemimden vazgeçemeyeceğimi belirtiyorum. Sizleri bu direniş günlerinde başarı ile çıkacağımız inancıyla selamlıyorum.”
Miting konuşmalar ile devam ediyor…     (MA)