Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun yemin ederek kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından ABD Başkanı Trump da Guaido’yu tanıdığını belirtmişti. Gelişmeler üzerine Nicolas Maduro ise ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini ve ABD’li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi.

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, devlet başkanlığı yemini ederek ülkenin “geçici devlet başkanlığı” görevini üstlendiğini açıklandı. Bunun ardından ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını duyurdu. Trump’ın bu hamlesine karşı Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini ve ABD’li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi. Ayrıca Maduro, halka yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhurbaşkanı beni aradı. Türkiye halkı Venezuela halkının yanındadır. Bugün tarihi bir gün.” açıklamasında bulundu.

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ülkede düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etti.

Guaidio, ülkenin başkenti Caracas’taki hükümet karşıtı gösterilerde destekçilerine yaptığı konuşmada, “Yönetimin gasp edilmesine son vermek, geçici hükümeti kurmak ve özgür seçimler düzenlemek için resmi olarak Venezuela’dan sorumlu devlet başkanlığı görevini üstlenmeye yemin ediyorum.” dedi.

Halka kendisini destekleme çağrısı yapan Guaido, “Biliyoruz ki bu tek kişilik bir iş değil ve sonuçları olacak. Bu büyük ulusal güç ve umut hareketinin önüne geçilmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Guaido, hükümet karşıtı gösterilerin devam edeceğine dikkati çekerek, “Yorulacak mıyız? Hayır. Demokrasiye, özgürlüğe, tekrar suya, doğal gaza ulaşıncaya kadar ekmek her Venezuelalının masasına ulaşana kadar direneceğiz.” diye konuştu.

MADURO 72 SAAT VERDİ!

Buna karşılık Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini ve ABD’li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istedi.

Venezuela Savunma Bakanı da geçici başkanı tanımadıklarını açıkladı. Maduro, orduya seslenerek “disiplin ve birliğinizi bozmayın” dedi.

Son dönemde siyasi tansiyonun giderek yükseldiği ülkede muhalefet ve iktidar yanlıları kentin farklı bölgelerinde gösteri düzenliyor.

Caracas’ta Ulusal Muhafız Birliğine mensup bir grup asker, 2 gün önce hükümete başkaldırmış ve yayımladıkları görüntülü mesajla halka ayaklanma çağrısı yapmıştı.

DESTEK AÇIKLAMALARI

ABD ve Kanada’nın ardından Peru, Arjantin, Kolombiya, Brezilya, Kosta Rika, Şili ve Paraguay da muhalefet liderini geçici devlet başkanı olarak tanıdığını belirtti.

Maduro’ya ilk destek açıklaması Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’ten geldi. Molares, Twitter’dan Venezuela lideri Maduro’ya destek çağrısında bulundu. Meksika ve Küba da Maduro’nun yanındaki diğer ülkeler.

MADURO: ERDOĞAN BENİ ARADI

Öte yandan Maduro halka yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhurbaşkanı beni aradı. Türkiye halkı Venezuela halkının yanındadır. Bugün tarihi bir gün” açıklamasında bulundu.

Kentin Cotiza semtinde gerçekleşen olay sonrası bölgeye operasyon düzenlenmiş ve isyancı 27 asker teslim olmuştu.

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta, Devlet Başkanı Nicolas Maduro destekçilerinin düzenlediği gösteriler devam ediyor. (DHA)