HDP’li parlamenterlerin AKPM Başkanı ve AK Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede İmralı tecridinin kaldırılması ve CPT’nin tecride ilişkin daha önce hazırladığı rapora uyulması gerektiği vurgulandı.

HDP heyeti Perşembe günü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury Pasquier ve Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ile bir saate yakın birer görüşme gerçekleştirdi.

HDP heyetinde AKPM Sol Birlik Grubu Üyesi ve HDP Dış ilişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy ve Feleknas Uca, AKPM Yedek Üyesi Pero Dündar, AKPM Onursal Üyesi Ertuğrul Kürkçü, HDP Avrupa Konseyi Temsilcisi Fayik Yağızay da bulundu.

İMRALI TECRİDİ GÜNDEME GELDİ

Görüşmede Leyla Güven’in sağlığı ve rehin tutulması konuşuldu. Heyetler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini de görüştü. HDP heyeti, her iki görüşmenin de olumlu geçtiğini bildirdi.

TECRİT VE CPT’NİN HAZIRLADIĞI RAPORUN GEREKLERİ HATIRLATILDI

Görüşmelere ilişkin bilgi veren HDP Temsilcisi Fayik Yağızay, Türkiye’ye ilişkin çok sayıda konunun gündeme geldiğini söyledi. Her iki görüşmede ağırlıklı olarak Leyla Güven’in devam eden açlık grevine değinen HDP heyeti üyeleri, açlık grevine neden olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride de dikkat çekti.

AK’ye bağlı olan İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) 2016’da hazırladığı ve geçtiğimiz yıl Nisan ayında açıklanan cezaevlerine ilişkin raporunu hatırlatan HDP Heyeti, söz konusu raporda Öcalan’ın diğer tutsaklar gibi aile ve avukat görüşleri ile telefonlaşma ve mektuplaşma hakkı olduğunun vurgulandığına işaret edildi. Türkiye’deki kötüye gidişat nedeniyle AKPM’deki tartışmalara değinilen görüşmede, tecridin kaldırılmasına ilişkin görüşün ise Genel Kurula gelmeden AK İzleme (Monitoring) Komitesi’nce oybirliğiyle kabul edildiği belirtildi.

SEÇİLMİŞLERİN DURUMU GÜNDEME GETİRİLDİ

HDP Heyeti’nin hem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury Pasquier hem de Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland’la görüşmelerinde tutuklu HDP’li seçilmişlerin durumu ve baskılara da dikkat çekildi.

HDP Temsilcisi Yağızay, görüşmelerde başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere yüzlerce seçilmiş milletvekili, belediye eşbaşkanı ve diğer yerel yöneticilerin cezaevinde olduğunun hatırlatıldığını söyledi. Görüşmelerde, AKPM üyesi olan HDP Milletvekili Tayip Temel’e pasaport verilmediği için oturumlara katılamadığı bilgisi aktarıldı.

Yağızay, görüşmelerde yaklaşan yerel seçimler ve olası baskıların yanı sıra Türkiye’nin Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik işgal saldırısı tehditleri konularının gündeme getirildiğini söyledi. Yağızay, ayrıca başlı başına tüm insan hakları ihlallerinin konuşulduğu bilgisini paylaştı.

AKPM VE AK OLUMSUZ SONUÇLANMAMASI İÇİN ÇABALARINI YOĞUNLAŞTIRIYOR

AKPM Başkanı ve AK Genel Sekreteri ile yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyen Fayik Yağızay, her iki kurumun başındaki isimlerin ‘Türkiye ile diyalog halinde olunduğunu’ söylediklerini kaydetti.

Yağızay, Leyla Güven başta olmak üzere tecride karşı açlık grevlerinde olan bireylerin hayatına dair olumsuz bir gelişme yaşanmadan sorunun çözülmesi için çalışılacağının söylendiğini de sözlerine ekledi.

HDP heyeti bu iki üst düzey görüşmenin dışında hafta boyu Avrupa Konseyi bünyesinde yer alan pek çok farklı ülke delegasyonları, komisyon temsilcileriyle de bu kapsamda görüşmeler yaptı.  (ANF)