Suriye konusunda baş döndüren diplomasi trafiği yaşanıyor. ABD Özel Temsilcisi Jeffrey, YPG ve Kuzey Suriye yönetimiyle yaptığı görüşmenin ardından Ankara’ya geldi. Ancak soğuk karşılandığı Ankara’da Cumhurbaşkanlığı kendisine randevu vermedi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Moskova’da kabul ettiği AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la düzenlediği basın toplantısında “Şam’la Kürtler arasında diyalogu teşvik ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Kuzey ve Doğu Suriye Yönetimi, iç savaşın başından bu yana Şam’la irtibatı kesmezken, özellikle ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası görüşme trafiği artmıştı. Sahadaki aktörler yeni duruma karşı pozisyon alırken, garantör olduğu İdlib’de El Nusra’nın (HTŞ) kontrolü ele geçirmesiyle zor günler yaşayan Ankara ise ABD ve Rusya arasında mekik dokuyor. Türkiye’nin önceliği üzerindeki baskıyı savuşturmak için Kuzey ve Doğu Suriye’ye müdahale ve ‘güvenli bölge’ kurmak. Tüm bunlar yaşanırken Demokratik Özerk Yönetim, geçen Cumartesi günü Şam’la görüşmelerde esas alınacak 10 maddeyi de açıklamıştı.

‘Görüşmeler olumlu’

Dün Reuters haber ajansına konuşan YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, görüşmelerin sürdüğü Şam yönetiminin tavrının olumlu olduğunu duyurdu. Hemo, “Müzakere yürütme girişimleri var. Suriye hükümetinin tavrı olumluydu. Önümüzdeki günlerde görüşmelerin başlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Jeffrey ile görüştü

Reuters haber ajansına temsilcileri tarafından gönderilen ses kaydında Hemo, Amerika’nın çekilme kararının acele alındığını ve IŞİD’le mücadelenin hala devam ettiği gerekçesiyle de bunun gerçekleşemeyeceğini vurguladı. Bu süreçte önemli bir gelişme yaşandığını da belirten Sipan Hemo, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin hem kendisiyle hem de diğer yetkililerle görüştüğünü açıkladı. Hemo görüşmede, Türkiye’nin tatmin edilmesi ve Suriye’nin kuzeyinin de korunması konusunun konuşulduğunu aktardı.

‘Türkiye saldırırsa yanıt veririz’

YPG komutanı Suriye’nin kuzeydoğusunda kurulacak bir güvenli bölgenin de BM gözetimi altında olması gerektiğini söyledi. Güvenli bölge konusuna olumlu baktığını söyleyen Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye’nin bu bölge dışında tutulması gerektiğini savunmuştu. Hemo, “Komşu olarak ilişkilerimiz iyi olsun istiyoruz ama Türk devleti bunu kabul etmiyor. Türkiye bölgemize saldırırsa biz de uygun şekilde karşılık veririz” dedi.

Ankara’ya geldi

YPG ve Kuzey Suriye yönetimiyle görüşen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, dün Ankara’ya geldi. Bir ay içinde ikinci kez Türkiye’ye gelen Jeffrey’nin Suriye gündemiyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşeceği öğrenildi. Hükümetin önceki gün Ankara’ya geleceği açıklanan Jeffrey’nin bir gün sonrasında gelmesi ise dikkat çekti. Jeffrey hali hazırda Brett McGurk’un istifası sonrası atandığı ABD Başkanı IŞİD ile Mücadele Özel Temsilciliği görevini de yürütüyor.

Cumhurbaşkanlığı randevu vermedi

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge önerisini görüşmek üzere Ankara’ya geldiği belirtilen Jeffrey’e Cumhurbaşkanlığı’ndan randevu verilmedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada Jeffrey’in Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşeceğini söylemişti. Ancak Kalın, Jeffrey’e randevu vermedi. Kalın’ın yurtdışında olduğu ve bu nedenle Jeffrey’le görüşmediği belirtildi. Jeffrey, dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından kabul edilmişti.     (yeniyasamgazetesi)