ABD Başkanı Trump’ın, Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ehmed’le yaptığı kısa görüşmede, “Kürtler için güvenli bölge kuracağız” dediği öğrenildi.

ANHA sosyal medya hesabında yer alan habere göre, Washington’da bulunan Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ehmed’le görüşen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, “Kürtler için güvenli bölge kuracağız” dedi.

ABD tarafından Washington’a davet edilen Ilham Ehmed, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Türkiye ile ABD arasında gündeme gelen ‘güvenli bölge’nin Kürtler için hiçbir şekilde güvenli olmayacağını, aksine tam anlamıyla bir terör bataklığı haline geleceğini söylemişti.

Ehmed, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın operasyon talimatı vermesi halinde TSK’yle savaşacaklarını belirtmişti.

CNN: PENTAGON GÜÇ GÖNDERECEK

Öte yandan CNN, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD’nin askerlerinin Suriye’den geri çekilmesinde güvenli koşulların sağlanması amacıyla Pentagon’un bölgeye güç göndermeye hazırlandığını aktardı.

Haberde, gönderilecek güçte güvenlik nedeniyle yer alacak asker sayısı ve zamanının belirtilmediği de ifade edildi.

CNN haberinin devamında, güvenlik için gönderilecek gücün geri çekilme operasyonlarına dikkat çekilmeden Suriye’nin birçok noktasına dağıtılacağını da bildirdi.

Washington’da yaşayan analist Mutlu Çiviroğlu da Twitter hesabındaki paylaşımında, ‘Cumhurbaşkanı Trump’ın Suriye’nin üst düzey Kürt siyasetçisi İlham Ehmed ile konuştuğunu ve Kürtler için güvenli bir bölge oluşturacaklarını yinelediğini’ duyurdu.