People listen to Venezuela's National Assembly head Juan Guaido (out of frame) during a mass opposition rally against leader Nicolas Maduro in which he declared himself the country's "acting president", on the anniversary of a 1958 uprising that overthrew a military dictatorship, in Caracas on January 23, 2019. - "I swear to formally assume the national executive powers as acting president of Venezuela to end the usurpation, (install) a transitional government and hold free elections," said Guaido as thousands of supporters cheered. Moments earlier, the loyalist-dominated Supreme Court ordered a criminal investigation of the opposition-controlled legislature. (Photo by Federico PARRA / AFP) (Photo credit should read FEDERICO PARRA/AFP/Getty Images)

Venezuela’da geçen hafta Meclis Başkanı Juan Guadio’nun kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmesiyle şiddetlenen siyasi kriz sürüyor. Twitter hesabı üzerinden yayınladığı video mesajıyla halkı mevcut başkan Nicolas Maduro’ya karşı yeni protestolar düzenlemeye çağıran Guadio, protestoların bu hafta Çarşamba- Cuma günleri arasında düzenleneceğini duyurdu. Halkı sokaklara dökülmeye çağıran Guaido, ordudan da ‘halkın tarafında yer almasını’ istedi. Guaido, Cumartesi günü hem Venezuela’da hem de tüm dünyada “geniş çaplı protestolar” düzenleneceğini açıkladı. Cumartesi günü, Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya seçimlere gidilmesi için 8 günlük süre tanımış, aksi takdirde Guaido’yu devlet başkanı olarak tanıyacaklarını açıklamıştı. Söz konusu süre 3 Şubat’ta doluyor. CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlayan Maduro ise bu süreyi tanımadığını söyleyerek, “Kimse bize ültimatom veremez” şeklinde konuştu. Maduro ayrıca, muhalif siyasetçi Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesiyle ilgili yaşanan durumun yüksek yargıda çözüleceğini, Guaido’nun yasaları ihlal ettiğini söyledi.

Ordu Maduro’yu destekliyor

Venezuela krizinde ordunun üst düzey mensuplarının Maduro’ya destek verdiği biliniyor. Ancak Guaido, düşük rütbeli askerlerin desteğini kazanmayı umuyor. Twitter hesabı üzerinden ordunun ülkede “demokratik düzenin yeniden tesisine dahil olması halinde” askerleri koruyan af yasasını paylaşan Guaido, “Bunu ailenizdeki askerlere, arkadaşlarınıza ve komşularınıza dağıtın. Vatanımızın askerleri, bugün size şu emri veriyorum: Halka ateş açmayın, barışçıl gösterileri bastırmayın” dedi. Maduro ise Pazar günü Carabobo eyaletindeki 41. Zırhlı Tugayı ziyaret etti. Maduro’nun ziyaretinde askerlerin, “Her zaman sadık kalacağız, asla ihanet etmeyeceğiz” sloganları attığı görüldü. Ancak önceki gün Venezuela’nın ABD’deki askeri ateşesi Albay Jose Luis Silva taraf değiştirmiş ve Guaido’yu başkan olarak tanıdığını ilan etmişti.

 İsrail Guaido’yu tanıdı

Maduro geçen Perşembe günü, Washington’un Guaido’yu desteklemesi nedeniyle ABD’yle ilişkilerini kesmiş ve 72 saat içinde Venezuela’yı terk etmelerini istemişti. Ancak sürenin bitmesine birkaç saat kala, Venezuela Dışişleri Bakanlığı sınır dışı emrini geri çekmiş ve bunun yerine her iki tarafın birbirlerinin başkentlerinde “çıkar ofisleri” kurmaları için 30 günlük süre vermişti. Guadio’nun geçici devlet başkanlığını şu ana kadar Avustralya ve İsrail tanıdı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, yayınladığı görüntülü mesajında Venezuela’nın yeni yönetimini tanıdığını açıkladı. Henüz resmen tanımamış olsalar da ABD, Kanada gibi çok sayıda ülke Guaido’ya destek açıkladı.

Bolton sert uyardı

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela’da muhalefete veya Amerikalı diplomatlara karşı şiddet kullanılmaması konusundan sert uyarılarda bulundu. Bolton, ABD diplomatlarına, Guaido’ya ya da muhalefetin çoğunlukta olduğu meclise karşı her tür şiddet veya korkutmanın hukuk devletine yönelik ağır bir darbe olacağını söyledi. Bolton, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajında buna belirgin şekilde karşılık verileceğini ifade etti.   (dw)