Venezuela’da Başsavcı, kendisini geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido’ya ülke dışına çıkış yasağı konmasını ve banka hesaplarının dondurulmasını talep etti.

Venezuela’da yoğunlaşan iktidar mücadelesinde Yüksek Mahkeme, Başsavcı Tarek Willam Saab’ın talebi üzerine, kendisini geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaidó’ya ülke dışına çıkış yasağı koydu ve banka hesaplarını dondurdu.

Venezuela Yüksek Mahkemesi (TSJ) Başkanı Maikel Moreno ise Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido hakkındaki ihtiyati tedbirlerin onaylandığını açıkladı.

Moreno, Twitter’dan, “Guaido hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar ülkeden izinsiz çıkma yasağı, mal varlığını elden çıkarması ve banka hesapları ve/veya Venezuela topraklarında sahip olduğu diğer finansal araçların dondurulması ihtiyati tedbirleri onaylanmıştır,” açıklamasında bulundu.

Başsavcının hamlesi, ABD ve bazı diğer ülkelerin destek verdiği Juan Guaido ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro arasında yoğunlaşan iktidar mücadelesinde, Maduro hükümetinden gelen son hamle.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Başsavcı Tarek Willam Saab’ın bürosundan yapılan açıklamada “Ülkede şiddet olayları yaşandı ve yabancı ülkelerden açıklamalar geldi ve Cumhuriyet’in varlıkları donduruldu. Bütün bunlar anayasal düzene karşı işlenen ağır suçlara işaret ediyor” denildi.

Maduro’ya sadık olan Yüksek Mahkeme’nin başsavcının talebini yerine getirmesi bekleniyordu.

Başsavcının talebi, Washington’ın Venezuela’nın ABD’deki banka hesaplarının kontrolünü, ülkenin meşru lideri olarak kabul ettiği Juan Guaido’ya vermek istemesinin ardından geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Başsavcı Saab’ın hamlesinin ardından paylaştığı Twitter mesajında Saab’tan “Eski Venezuela Başsavcısı” diye söz etti ve “demokrasiyi bozma ve Guaido’ya zarar verme girişiminde bulunanların ağır sonuçlarla karşılaşacağı” uyarısında bulundu.