HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, ilaç zamlarını ve piyasadaki ilaç sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, hayati önem taşıyan ilaçların eczanelerde bulunmadığına ilişkin çok sayıda şikâyetin olduğunu belirterek, piyasadaki ilaç sıkıntısını Meclis gündemine taşıdı.

Beştaş; Kuduz aşısı, şeker ilacı, tansiyon ilacı, kalp ilacı gibi hayati önem arz eden birçok ilaç eczanelerde bulunmadığını, eczacıların da bu konuda ilaç firmalarının şubat ayındaki kur zammını bekledikleri gerekçesiyle piyasaya sürülmediğini ifade ettiğini belirtti.

Eczacıların, depolardan talep ettiği ilaçların, ilaç firmaları tarafından bu ilaçların bulunmadığı iddiasıyla verilmediğini dile getirdiklerini kaydeden Beştaş, sözlerinin devamında “İlaç firmaları Euro kurunun 2,69 TL’ye sabitlenmesinden dolayı birçok ilacı piyasaya sokmadığı, bazı ilaçların ise yaklaşık 1 yıldır piyasada olmadığı da iddialar arasındadır. Euro kurunda firmalar anlaşırsa söz konusu ilaçların çoğunun piyasaya sürülmesi beklendiği de yine iddialar arasında yer almaktadır. Hâlihazırda tahmini verilere göre 140 çeşit ilaç piyasada bulunmamakta ve dolayısıyla hastaların durumu daha da vahamete sürüklenmektedir” ifadelerini kullandı.

HDP’li Beştaş,  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

1- Hâlihazırda piyasada bulunmayan ilaç sayısı ve çeşidi nedir?
2- İlaç firmalarının Euro kuru nedeniyle ilaçları depolarda tutarak eczanelere vermediğine ilişkin iddia doğru mudur?
3- İlaçların depolarda tutularak eczanelere verilmediği iddiaları doğrultusunda hangi ilaçlar ne kadar süredir piyasada bulunmamaktadır?
4- İlaçları depolarda tutarak eczanelere vermediği tespit edilen firmalar hangileridir?
5- Kuduz aşısı, kalp, tansiyon ve şeker ilaçları gibi son derece hayati önemdeki ilaçların bulunmaması yurttaşların doğrudan yaşam hakkına ilişkin olup mevcut mağduriyetin giderilmesi ve gerekli ilaçların temini için bir çalışmanız var mı? Bu mağduriyetin giderilmesi ve ilaçların temini için hangi planlamalar yapılacaktır?
6- İlaçları döviz kurunun yükselmesine değin bekleten ilaç firmaları hakkında başlatılmış soruşturma var mıdır?
7- Doğrudan insanların yaşam hakkını ilgilendiren bu konuda ilaçları bekleten firmalar hakkında cezai yaptırım uygulanacak mıdır?
8- Hayati önemdeki ilaçların yüksek fiyatlarla satışı, mevcut ekonomik kriz ortamında yurttaşları doğrudan ilgilendirmekte ve ilaca erişimleri de güçleşmekte olup ilaç fiyatlarında bir düzenleme yapılması öngörülüyor mu?
9- Pahalı ilaçlara erişemediği için hayati risk taşıyan yurttaşların ilaçlara uygun koşullarda erişimi sağlanacak mıdır?