Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve muhalif Guaido’yu destekleyenler sokaklara çıktı. Maduro, parlamento için erken seçim yapılmasını teklif etti.

Venezuela’da bugün hem kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’nun destekçileri hem de Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun destekçileri iki ayrı miting için sokaklara çıktı.

Guaido’nun mitinginde Maduro istifaya davet edilirken Maduro da destekçilerini, öncülü Hugo Chavez’i anmak için sokaklara çağırdı. Guaido ise “Dünya Venezuela’nın Yanında” etiketiyle paylaştığı mesajında halkı sokağa davet ederek Batı ülkelerinin Venezuela muhalefeti ile dayanışmasına şükranlarını göstermenin zamanının geldiğini söyledi.

Destekçileri ile beraber yaptığı gösteri sırasında konuşan Maduro, bu yıl içerisinde erken genel seçim yapılması fikrine sıcak baktığını dile getirdi. Maduro, teklifin kendisini destekleyen Kurucu Meclis’ten geldiğini de açıkladı.

Eğer erken seçim yapılırsa halk, muhaliflerin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis’in üyelerini yeniden belirlemek için sandık başına gidecek. Bir sonraki meclis seçimleri 2020’de öngörülüyordu.

İki meclisin bulunduğu Venezuela’da, 2017’deki anayasal kriz sonrası oluşturulan Kurucu Meclis Maduro’yu desteklerken, 2015’te seçilen Ulusal Meclis’te çoğunluğu Juan Guaido önderliğindeki muhalefet oluşturuyor.

Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin Guaido’yu fiili devlet başkanı olarak tanıyacağının açıklamasının ardından bu karara birçok devletten destek gelmişti.

HAVA KUVVETLERİNDEN BİR GENERAL GUAİDO’YE DESTEK VERDİ

Öte yandan bugün Venezuela Hava Kuvvetleri’nin üst düzey bir generali, yayınladığı bir video mesaj ile Guaido’ya desteğini açıkladı. Hava Kuvvetleri Stratejik Plan Daire Başkanı Francisco Yanez, diğer ordu mensuplarını da Guaido’yu desteklemeye davet etti.

Mesajın hangi tarihte ve nerede kaydedildiği ise net değil. Bu mesaja yanıt veren Hava Kuvvetleri liderliği ise General Yanez’i ihanetle suçladı. Guadio daha önce ordu mensuplarıyla gizli görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı.

Venezuela’da ordunun kimi desteklediği kritik öneme sahip. Ordunun üst kademeleri çoğunlukla Bolivarcı devrime sadık kişilerden oluşuyor. Bu kişilerin taraf değiştirme ihtimali düşük görülse de alt seviyelerdeki askerlerin de halkın geri kalanı gibi geçim sıkıntısı çekmekten rahatsız olduğu belirtiliyor. (Kaynak: BBC/Euronews)