İstanbul’da tecridi protesto ve açlık grevindekilere destek için yapılan ’emek, barış, adalet’ mitingi HDP Eş Başkanı Sezai Temelli’nin konuşmasıyla başladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve açlık grevindeki tutuklulara ses vermek için düzenlenecek miting için sabah saatlerinde Bakırköy’e gelenler alanı doldurdu.

E-5 yolundan itibaren miting alanına giden İncirli Caddesi polisler tarafından bariyerlerle kapatıldı. Her sokak başına TOMA ve zırhlı araçlar; cadde üzerine ise atlı polisler konuşlandırıldı. 

Sabah saatlerinde Bakırköy’e gelen yurttaşlar meydana girmek için üç ayrı arama noktasından geçti. Alana giren yurttaşlar direniş şarkılarıyla karşılandı. Dev bir platformun kurulduğu alanda ise “Leyla Güven haklıdır, mutlak tecrit kalkmalıdır” pankartı asıldı.

“Emek, barış, adalet için buluşuyoruz” sloganıyla yapılan mitingde “Tecrit karanlığı yarılacak! Özgürlük meşalesi yakılacak! Devrime giden direnişle halklar kazanacak!” sesleri yükseliyor.

TEMELLİ: BARIŞ VE ADALET İÇİN ÖNCE TECRİDE SON VERİLMESİ GEREKİYOR

Mitingde ilk konuşmayı yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Ülkenin her yerinden adaletsizlik fışkırıyor. Bu adaletsizliğe karşı direniş sürüyor, sürecek. Bu direnişin artık en önünde yürüyen, açlık greviyle tecridi yıkmak isteyen sevgili Leyla Güven’e selam olsun” dedi.

Ülkeye barış ve adalet gelecekse bunun için önce tecride son verilmesi gerektiğini söyleyen Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Leyla Güven 88 gündür bu mücadeleyi büyütüyor, biz de ona söz veriyoruz; bu tecridi yıkacağız. Bu mücadeleyi 76 gündür sürdüren Nasır Yağız, cezaevindeki yoldaşlarımız ve Strasbourg’daki arkadaşlarımıza sevgilerimizi yolluyoruz. Bu adaletsizliğe son vermek için açlık grevlerinde yükselen sesi her yere ulaştırmalıyız. 88 gün oldu, daha fazla geç olmadan adaletten, hukuktan, kendi çıkardıkları yasadan bile kaçan yetkililere çağrı yapıyorum. İstenen haktır, hukuktur. Bu sese kulak verin tecridi sonlandırın. Sayın Öcalan’ın aile ve avukat görüşleri düzenli bir şekilde sağlanmalıdır.


Tecrit kaldırılana kadar bu mücadeleyi büyüteceğiz. Bu ülkeye demokrasi ve barış gelmesi için çalışacağız, bizim bir sevdamız var. Bu fikriyat bizi yan yana getiren, ortak vatanımızda demokratik cumhuriyettir, çoğulcu laik bir düzendir, barıştır, özgürlüktür. Herkesi bu mücadeleye davet ettik, yeter ki barış olsun, bu ülkede insanlar aç yatmasın diye.

Bu ülkenin bütün insanları 2013-15 yılları arasında çok önemli bir şeye tanıklık etti. Barışın mümkün olduğuna, umudun büyümesine tanıklık etti. Bunlar olurken bu iktidar çökertme planı hazırlıyordu, savaşı körükleyerek iktidarda kalmanın yolunu açıyorlar. İşte bu yüzden şimdi Leyla Güven’in sesine ses katmalıyız.

Yüzlerce akademisyeni barış istedi diye cezalandırdılar. Neden? Barışın sesi duyulmasın diye. Bu mümkün mü? Barışın sesi kısılabilir mi? Onlar istediklerini yapsınlar, biz bu sesi yükseltmeye devam edeceğiz.

O bize saldırdıkça biz güçleniyoruz. O sanıyor ki böyle yaparak HDP’yi yok edecek. HDP halktır, halk burada. Bu halkı yok etmeye kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecek. Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle yanyanayız ve güçlüyüz.

LEYLA GÜVEN CANLI YAYINLA BAĞLANACAK

Mitinge 88 gündür açlık grevi eylemini sürdüren HDP Hakkari Milletveki Leyla Güven’in de canlı yayınla bağlanması bekleniyor.