Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu 2 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Demirtaş’a mektup yazdı.

Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu’ndan cezaevindeki HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a hitaben yazılan mektupta “Türkiye’deki yargı zulmünü durdurmak ve diyaloğu sürdürerek bölgeye barış ve istikrar getirecek barışçıl bir çözüm için adımlar atmaya devam edeceğiz” dendi.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Marie-Christine Vergiat’nın imzasını taşıyan ve 37 milletvekilinin de imzalayarak destek verdiği mektupta, “Bu mücadele Kürt toplumu sayesinde Avrupa’da ilerliyor, ancak hala yapılması gereken çok şey var. 4 Kasım 2016’dan beri parlamentodaki grubumuz ve Türkiye’deki demokrasi dostları sizin ve çalışma arkadaşlarınızın serbest bırakılmasını talep ediyor” ifadelerine yer verildi.

Selahattin Demirtaş’a hitaben yazılan mektup şöyle:

Sevgili dostum,

Bu mektubu Türkiye’deki keyfi tutuklamalarla baş etmek zorunda kalan siz, HDP üyeleri ve birçok barış aktivistiyle olan dayanışmamızı yeniden ifade etmek için yazıyoruz.

AİHM’in derhal serbest bırakılmanız yönündeki kararı bir umut sembolüydü. Tabii ki Türkiye rejimi kararı görmezden geldi ancak bu karar Türkiye’deki keyfi tutuklamaları kınamak için verilen bir destekti.

Bu kararın ardından, 11 Aralık’ta Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sizin yanınızda güçlü bir duruş sergilediği bir toplantı yaptık.

Türkiye’deki yargı zulmünü durdurmak ve diyaloğu sürdürerek bölgeye barış ve istikrar getirecek barışçıl bir çözüm için adımlar atmaya devam edeceğiz.

Bu mücadele Kürt toplumu sayesinde Avrupa’da ilerliyor, ancak hala yapılması gereken çok şey var.

4 Kasım 2016’dan beri parlamentodaki grubumuz ve Türkiye’deki demokrasi dostları sizin ve çalışma arkadaşlarınızın serbest bırakılmasını talep ediyor.

Sizi nihayet tekrar görebileceğimiz zamanı bekliyoruz.

Size en dostane selamlarımızı ve destek güvencemizi iletiyoruz.      (gazeteemek)