Cizre’deki yasak sırasında mahsur kaldıkları evlerin bodrumlarda can veren 137 kişinin öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçti. O döneme ilişkin duruşma alan AİHM, olayın yıldönümü olan 7 Şubat’ta kararını açıklayacak. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen 79 günlük sokağa çıkma yasağının devam ettiği 7 Şubat 2016’da, 137 kişinin mahsur kaldıkları 3 binanın bodrum katında yakılarak öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Ancak, ne ilçe sakinleri ne de yakınlarını kaybedenlerin aileleri, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin “Kıyamet benzeri bir tablo” tanımlaması yaptığı olayı unutmadı. Davanın avukatları kararın, Cizre başta olmak üzere diğer kentlerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarındaki hak ihlalleri açısında emsal niteliği taşıyacağı belirtti.

Bazı cenazelere hala ulaşılamadı   Kamuoyunda büyük tepkiye neden olan ve birçok kişinin sırf tedavi edilmediklerinden kaynaklı hayatını kaybettiği bodrumların birincisinde 31, ikincisinde 62 ve üçüncüsünde 44 kişi can verdi.  Söz konusu bodrumlarda hayatını kaybedenler arasında, Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel, gazeteci Rohat Aktaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyeleri, MKM sanatçıları, KJA üyeleri ve çok sayıda öğrencinin yanı sıra çocuklar da bulunuyordu. Hayatını kaybedenlerin bazılarının ise, cenazelerine halen ulaşılmış değil.

AİHM kararını 7 Şubat’ta açıklayacak  

Tüm bunların yanı sıra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiği ileri süren Ömer Elçi ve bodrumlarda yaralıyken hayatını kaybeden Orhan Tunç adına yapılan başvuruları kabul ederek, 13 Kasım 2018 tarihinde duruşma yaptı. Dosyayla ilgilenen avukatlar, AİHM’in söz konusu duruşmaya dair kararını ise, bodrumların yıldönümü olan 7 Şubat tarihinde açıklayacağını duyurdu.  Kararın, Cizre başta olmak üzere diğer kentlerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarındaki hak ihlalleri açısında emsal niteliği taşıyacağı düşünülüyor.

‘Özgürlük ve barış istiyoruz’

Aradan geçen onca zamana rağmen, bodrumlarda çocukları ve yakınlarını kaybeden kişilerin de adalet arayışları son bulmadı. Birinci bodrumda 16 yaşındaki çocuğu Ramazan’ı kaybeden anne Hatice İşçi de bunlardan birisi. Yasak sırasında 9 anneyle birlikte, elinde beyaz bayrakla çocuğunu kurtarmak için bodrumların olduğu bölgeye yürüdüğü için gözaltına alınan anne İşçi, halen ölümlere engel olamamanın üzüntüsünü yaşıyor. “Bu acıyı yaşamayanlar bilmez” diyerek, hislerini anlatmaya başlayan anne İşçi, o döneme işaret ederek, “Televizyonda oğlumun bodrumlarda olduğunu öğrendik. Erzak almaya çıktıktan sonra kendisinden haber alamadım. Kurtarmaya gittiğimiz vakit de polisler izin vermedi” diye konuştu. “Ölene kadar unutmayacağız çocuklarımızı” dediği olayın faillerinin yargılanmasını talep eden anne İşçi, artık başka kişilerin yakınlarını kaybetmemesi için çatışmalı sürecin son bulması gerektiğine vurgu yaptı. Anne İşçi, “Özgürlük ve barış istiyoruz. Artık kan akmasın” çağrısında bulundu.

Kaynak: MA