Seçim stratejisini HDP’yi geriletmek üzerine kuran AKP-MHP ittifakını Kars ve Iğdır paniği sardı. AKP’li Özhaseki, bazı bölgelerde aday sayısını teke düşürebileceklerini söyledi

Yerel seçimde temel hedef olarak HDP’yi etkisizleştirmeyi önlerine koyan ve her fırsatta bunu dile getirmekten çekinmeyen AKP/MHP ittifakı, sahadan gelen verilerin aleyhlerine olması nedeniyle yeni planlar peşinde. HDP’nin seçimden başarılı çıkmasını ‘beka sorunu’ olarak adlandıran AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçen günlerde bir araya gelerek kimi seçim bölgelerinde HDP’nin galip gelmemesi için bazı adayları çekebileceklerini konuştu. Özellikle HDP’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan Iğdır ve Kars paniği yaşayan Cumhur İttifakı, bu iki seçim bölgesinde tek adaya düşmeyi tartışıyor.

AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de bu yönlü bir düşünceleri olduğunu doğruladı. MHP ve AKP’nin ayrı ayrı seçime girdiği illerde başka bir partinin kazanma ihtimali olması durumunda bir adayın çekileceğini açıklayan Özhaseki, “Bizim tehdit olarak gördüğümüz kişilerin seçilme riski varsa aday çekilecek” dedi. CNN Türk yayınına katılan Özhaseki, geçen ay Ankara’da kararsız seçmen sayısının yüzde 30 olduğunu ve bunları ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Özhaseki rakibi Mansur Yavaş’ın eleştirilecek çok yönü olduğunu ancak kendi politika yapma tarzı olmadığını söyledi. CHP’nin açıkladığı seçim bildirgesinin kendilerinin daha önceki programlarından alındığını iddia eden Özhaseki, MHP lideri Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlikte mitinge çıkacaklarını da söyledi.       (yeniyasamgazetesi)