Naci Sönmez Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilecek. Manisa’da ittifaklar gereği Büyükşehir Belediye Başkanlığına Ak Parti ve CHP aday göstermiyor. İYİ Parti ile MHP aday gösteriyor. Milliyetçi iki aday baş başa yarışacak.

AKP ve CHP seçmenlerinin bir kısmı ittifaklar neticesinde milliyetçi iki adaydan birine mahkum olmaktan rahatsız. Sosyal demokratlar açısından durum hiç de iç açıcı değil. Önceki seçimlerde AKP’nin kazanmasını engellemek için CHP’lilerin bir kısmı MHP’ye oy vermişlerdi.

Özellikle AKP’ye oy veren muhafazakâr Kürt seçmenlerin MHP’ye oy vermesi mümkün gözükmüyor. CHP’li sosyal demokrat seçmenler de Manisa’da bir türlü kendi partilerine oy verecek fırsatı bulamadılar. Meral Akşener ve İYİ Parti sol seçmen açısından bir nevi dünün Süleyman Soylu’su gibi. Durum böyle olunca Manisa’da demokrat kesimler arasında “iki ülkücüden birini tercih etmek durumunda değiliz” noktasına gelmiş durumda. Tam bu noktada HDP bütün demokratlara, devrimcilere, solculara, Ak Parti’nin politikalarından bıkanlara nefes aldıracak bir adayla seçenek oluşturmak için Yeşil Sol Parti eski eş sözcüsü Naci Sönmez’i aday göstermeye hazırlanıyor. Şu an Yeşil Sol Parti MYK üyesi olan Naci Sönmez yarın Ankara’da HDP’nin aday tanıtım toplantısına katılacak ve Manisa’dan aday gösterilecek.

Naci Sönmez, Ordu’nun Fatsa ilçesinde bağımsız aday olarak seçimleri kazanarak 14 Ekim 1979 ile 11 Temmuz 1980 arasında başkanlık yapan, halkçı ve demokrat bir belediyecilik örneği sergileyen Fikri Sönmez’in oğlu. 11 Temmuz günü gözaltına alınan Fikri Sönmez 4 Mayıs 1985 günü cezaevinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiş, adı solun efsane isimleri arasına yazılmıştı. (Demokrat Haber)