Münih Güvenlik Konferansı’na Demokratik Suriye Güçleri’nin IŞİD’e karşı kazandığı zafer damgasını vurdu. ABD, koalisyon üyelerinin Suriye konusunda daha fazla görev üstlenip asker göndermesini istedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) IŞİD’in Baxoz’da 600-700 metrelik alana sıkıştığı yönündeki açıklamasının ardından Suriye’de bundan sonra nasıl bir yol izleneceği tartışmaları arttı. ABD, İngiltere, Rusya, Almanya, Fransa’nın yanı sıra Ortadoğu’dan bir çok önemli ülkenin katılımıyla düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda ciddi tartışmalar yürütülüyor. Konferansa katılan Trump’a yakınlığıyla bilinen ABD’li senatör Lindsey Graham, Avrupalı yetkililere Suriye’de kurulmak istenen güvenli bölge için talepte bulundu.

40 devlet başkanı ve 100’ün üzerinde bakan olmak üzere toplam 600’ün üzerinde konuğun katıldığı dünyanın en önemli siyasi platformlarından olan konferansta konuşan Graham, Avrupalı yetkililerden Suriye’ye asker göndermeleri çağrısında bulundu. Avrupalı yetkililere yönelik konuşmasında oyun kurmazlarsa Türkiye’nin Suriye’ye gireceği ve YPG’ye yöneleceğini belirten Graham, Batı’nın yıllarca kendileriyle birlikte savaşarak bedeller ödeyen Kürt güçlerini koruma yükümlülüğü olduğunu vurguladı. Graham, bu yükümlülüğün ise güvenli bölge kurularak yerine getirileceğini söyledi.

 ‘Trump yardımınızı isteyecek’

Söz konusu planı “IŞİD hilafeti sonrası strateji” olarak tanımlayan Graham, Avrupa’ya yönelik teklif planının detaylarını Trump ile kapsamlı bir şekilde konuştuklarını belirtti. Graham, Avrupalı yetkililere şöyle seslendi: “Başkan Trump yakında size gelecek ve yardımınızı isteyecek. Siz de umarım ki ‘evet’ diyeceksiniz ve buna karşılık ise sadece ABD’ye has kabiliyetlerimiz de Suriye’deki savaşta kalmaya devam edecek.”

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un da Suriye’ye asker gönderme konusunda mevkidaşlarıyla görüşeceğini belirten Graham, tüm Avrupa’nın IŞİD tehdidinden acı çektiğini ifade ederek, IŞİD sonrası stratejinin IŞİD ile mücadeleden farklı olması gerektiğini söyledi.

ABD asker istiyor

Trump’a yakın isimlerden olan Graham, Suriye’den çekilme kararına sert karşı çıkışıyla biliniyor. Geçen ay  Türkiye’ye gelen Graham, Erdoğan dahil bir çok üst düzey yetkiliyle görüşmüştü. Bu arada Washington Post gazetesinde yer alan habere göre ABD, Avrupa ülkelerinden güvenli bölgede konuşlandırmak üzere bin 500 asker istiyor. Bunun gerçekleşmesi halinde çekilme kararı alan Trump’ın bölgede 200 asker tutmayı kabul ettiği belirtiliyor.

Pentagon’dan da benzer açıklama gelmişti

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Brüksel’deki NATO toplantısına giderken beraberindeki gazetecilere Graham’ın teklifine benzer açıklama yapmıştı. ABD’nin NATO toplantısında Suriye’nin kuzeydoğusu için izleme görevi yapacak bir gözlem gücü kurulmasını teklif edeceğini söyleyen Shanahan, bu teklifin IŞİD ile mücadele için kurulan Avrupalı Koalisyon üyelerine yapılacağını belirtmişti. Diğer taraftan, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel de Umman’da Wall Street Journal Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’de belirli sayıda asker bırakabileceğini ifade etmişti.

Fransa’dan çekilme tepkisi

Konferansta söz alan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise Graham’ın konuşmasına tepki göstererek, “Amerikan politikasını anlayamıyorum. İran’a karşı kararlı bir tutum takınıyorsun, peki o zaman Suriye’nin kuzeydoğusunu niye terk ediyorsunuz? Bu bölgedeki olası gelişmelerin İran’ın bölgede varlığını güçlendirebileceğini gayet iyi biliyoruz. Bu tavrınız bir muamma. Gerçekten anlamıyorum” dedi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de konferanstaki konuşmasında IŞİD’le mücadelede henüz sona gelinmediğine dikkat çekti ve “Kürtler IŞİD’e karşı cesur bir şekilde, en ön cephede önemli kayıplar vererek mücadele verdi” dedi.

Merkel de ABD’ye tepkili

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel de Fransa gibi çekilme kararını eleştirerek, ”ABD’nin Suriye’den hemen ve hızlı bir biçimde çekilmesi, Rusya ve İran’ın bölgede etkisini artırmaz mı? Bunu konuşmamız lazım” ifadesini kullandı.

Pence: Güçlü konumumuzu koruyacağız

Konferansta söz alan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de çekilme kararına ilişkin açıklamada bulundu. Pence, ABD’nin terörle mücadeleyi bölgedeki müttefiklerine devrederek, askerlerini geri çekecekleri yönündeki açıklamaları tekrarlayarak, şunları dile getirdi: “Ancak bölgedeki güçlü konumumuz kalacak. Başkan Trump, yakında teröristlere karşı mücadeleyi, o bölgedeki müttefiklerimize devrederek askerlerimizi evine geri getirmek istiyor. Bu taktikte bir değişim, bizim misyonumuzda bir değişiklik yok. ABD bölgede güçlü konumunu koruyacak. Sadece IŞİD bölgesini geri almamız yetmez. Yeni bir döneme giriyoruz. ABD tüm müttefiklerimizle birlikte işbirliğini sürdürecek.”

Türkiye’ye S-400 uyarısı

Pence, konuşmasının devamında isim vermeden Rusya’dan S-400 alacağını duyuran Türkiye’ye uyarıda bulundu. NATO’daki müttefiklerinin rakiplerinden silah tedarik etmesine karşı seyirci kalmayacaklarını vurgulayan Pence, ”Müttefiklerimiz Doğu’ya bağımlı olmak istiyorsa, biz Batı’nın güvenliğini sağlayamayız” dedi.

Trump’tan Avrupa’ya uyarı

Bu arada ABD Başkanı Trump, Twitter’dan Suriye ve IŞİD’e yönelik açıklama yaptı. Avrupa’ya seslenen Trump, şunları ifade etti: “İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer Avrupalı müttefiklerden Suriye’de yakaladığımız 800 IŞİD militanını geri almalarını ve yargılamalarını istiyoruz. Hilafet çökmek üzere. Bunun alternatifi – onları serbest bırakmak zorunda kalmak- iyi değil.”

ABD’nin IŞİD militanlarının Avrupa’ya sızmasını izlemek istemediğini belirten Trump, ”Biz çok şey yapıyoruz ve çok para harcıyoruz. Artık başkalarının devreye girip yapabilecekleri işi yapmalarının vakti geldi. IŞİD’in tamamen yenilgiye uğratılmasından sonra çekiliyoruz” dedi.