İSTANBUL – Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için milletvekili Züleyha Gülüm’ü aday gösteren HDP, İstanbul’un 15 ilçesinde de aday gösterecek. 9 ilçe için ise tartışmalar devam ediyor.

Bölge kentlerinde kayyum atanan belediyeleri kazanmak ve batı kentlerinde “AKP’ye kaybettirmek” hedefi ile 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan Halkların Demokratik Partisi (HDP), adaylarını netleştiriyor. Bugün saat 17.00’de listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecek olan HDP’nin Marmara’daki adayları netleşti. Balıkesir’de HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kocaeli’de de HDP’nin bir diğer milletvekili Züleyha Gülüm aday gösterilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) aday göstermeyen HDP, 15 ilçesinde hem belediye eşbaşkan adayı hem de belediye meclis üyesi gösterecek. Yine 15 ilçede ise sadece belediye meclis üyesi gösterecek olan HDP’nin 9 ilçe için tartışmaları ise devam ediyor.
LİSTELER SON ŞEKLİNİ ALIYOR
Listelerine son şeklini veren HDP’nin Bağcılar Belediye Eşbaşkan Adayı Milletvekili Hüda Kaya, Sultanbeyli Belediye Eşbaşkan Adayı HDP önceki dönem milletvekili Nihat Akdoğan, Gaziosmanpaşa’da avukat Sinan Zincir, Sultangazi’de Hozat eski Belediye Başkanı Cevdet Konak, Esenler’de Celal Alpan, Kağıthane’de İsa Yıldız aday olarak gösterilecek.
15 İLÇEDE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
HDP’nin belediye eşbaşkanı ve belediye meclis üyesi göstereceği ilçeler şu şekilde: Beykoz, Çekmeköy, Pendik, Sultanbeyli, Ümraniye, Bayrampaşa, Esenler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sultangazi, Arnavutköy, Bağcılar, Başakşehir ve Güngören.
15 İLÇE MECLİS ÜYESİ
HDP’nin sadece belediye meclis üyesi göstereceği 15 ilçenin isimleri şu şekilde: Büyükçekmece, Küçükçekmece, Silivri, Çatalca, Kartal, Şile, Tuzla, Üsküdar, Beyoğlu, Eyüp, Sarıyer, Zeytinburnu, Bahçelievler, Bakırköy ve Beylikdüzü.
9 İLÇE TARTIŞILIYOR 
Avcılar, Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Ataşehir, Maltepe, Adalar, Esenyurt ve Sancaktepe’de ise HDP’nin aday mı göstereceği yoksa belediye meclis üyesi mi göstereceği önümüzdeki saatlerde belli olacak.
HDP, gösterdiği belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyeleri arasında, ittifak yaptığı Kürt partilerin üyeleri de yer alıyor.