KARS – HDP’nin Kars Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ayhan Bilgen, AKP’nin MHP lehine çekildiği kentte partilerine yönelik kimi söylemlere “Kars’ı çöp götürüyor, her yer çukura dönüşmüş fakat vatan severliği de kimseye bırakmıyorlar. Belediye dışında başka işlerle uğraşmak vatan sevgisinin değil, bayrak, vatan gibi sembollerle pisliğin örtülmesinin göstergesidir” diyerek sert çıktı.
AKP’nin Cumhur İttifakı kurduğu MHP lehine kentte daha önce gösterdiği adayını geri çektiği Kars’ta, HDP İl Örgütü düzenlediği aday tanıtım toplantısı ile İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi adaylarını tanıttı. Tanıtım toplantısına Kars Belediye Eşbaşkan Adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen de katıldı.
Toplantıda konuşan Eşbaşkan Adayı Şevin Alaca, amaçlarının her şeyi bir tarafa bırakıp, çok çalışmak ve mutlaka başarmak olacağını belirtti. Alaca, “Bu partinin herbir kadrosunda, organında yer almak bizler için onurdur. Bu bilinçle hareket etmeliyiz. Çok sevdiğim bir slogan var; ‘HDP umuttur, umut dimdik ayakta’. Güçlü olduğumuzu 31 Mart’ta herkese göstereceğiz’’ diye konuştu.
Diğer Eşbaşkan Adayı Ayhan Bilgen ise, yaptığı konuşmasında AKP’nin daha önce gösterdiği adayını MHP lehine çekmesi üzerinde durdu.
‘ESKİ ALIŞKANLIKLARIYLA BU ŞEHRİ KANDIRACAKLARINI SANANLAR VAR’
Bilgen, bu konuda şunları söyledi: “Kars’ta kampanyaya ilk başladığımız gün demiştik ki, bu şehirde iki parti yarışacak. Biri biz ama öbürü kim olacak, buna kendileri karar verecekler. Bu şehri kimin yöneteceğine ise bu şehirde yaşayan herkes karar verecek. Dün yapılan açıklamalara baktığımızda hala eski alışkanlıklarıyla, babadan, atadan görme siyaset yönetemleriyle bu şehri kandıracaklarını sananlar var. Neymiş, ‘şehri vatan hainlerine, bölücülere bırakmayacaklarmış.’ Bakın meşhur bir sözdür; vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır. Belediye dışında başka işlerle uğraşmak vatan sevgisinin değil; bayrak, vatan gibi sembollerle pisliğin örtülmesinin göstergesidir. Ortalığı çöp götürüyor, heryer çukura dönüşmüş ama onlar vatan severliliği de kimseye bırakmıyorlar. Bu vatanın Kars parçasını ne kadar sevmişsiniz? Sevip ne yapmışsınız? Sevip soyanla, sevip soğana çevirenler bir kez daha bu seçimde de aynı nakaratlarla, aynı hamasetle, aynı nutukla toplumu gerip, kamplaştırarak rezaletlerini örteceklerini sanıyorlar”
‘KARS BU OYUNU BOZACAKTIR’
HDP’nin koltuk sevdası, makam, para, pul ve yakınlarını zengin etme üzerine siyaset yapmadığını vugulayan Bilgen, “Bizim savunduğumuz değerlere yakışan bir tarzda siyaset yapmayı, ona uygun davranmayı pratiğimizle ortaya koymamız lazım. Bu sözleri lafta söylemek kolaydır. Hepimiz çok güzel sözler kullanabiliriz ama bunu uygulamaya koymak gerçekten aynı zamanda kendi içimizdeki iktidarı, nefsimizdeki egoyu yenmektir. Nefsimizi ayaklar altına alıp gerçekten inandığımız değerler için siyaset yapmanın gerektirdiği olgunluğu, erdemliği sergilemektir” dedi. Bilgen, bu anlamda bu sürecin herkes için bir sınav olacağını ifade etti.
‘KARS HALKI BU OYUNU BOZACAK’
“Bu şehirde dolaştığınız esnaf, kapısını çaldığınız insanlar artık sadece gerilim siyaseti, dışlama, kamplaştırma üzerinden hiçbir partiye pirim vermiyorlar. Herkes biliyor ki dün itibariyle yapılan hamle sadece HDP’nin kazanmasını engellemek içindir, başka bir hesap yok” diyen Bilgen, devamında “Birleştiklerinde de bunun için birleşiyorlar. Birilerini sahaya sürdüklerinde de bunun için sahaya sürüyorlar. Ama Kars halkı bu oyunu bu kez çok net bir biçimde bozacak ve 31 Mart’ta Kars’ın kaderi değişecektir” ifadelerini kullandı.
‘YENİ BİR SAYFA AÇIYORUZ’
Bunun için de herkesi HDP çatısı altında birleşmeye davet eden Bilgen, sözlerini “Hiç kimseyi geçmişte yaptığı tercihlerden dolayı asla yargılamayacağız. Kimseye ‘şimdiye kadar neredeydin?’ diye sormayacağız. Biz yeni bir sayfa açıyoruz. Önümüze, geleceğe bakacağız ve bugünden itibaren de herkesi bu mücadeleye katılmaya çağırıyoruz” diyerek noktaladı.
Bilgen’in ardından İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri partililere tanıtıldı.   (MA)