ANKARA – TBMM’de yapılan başkanlık seçimlerinde ilk turda hiçbir aday gerekli 400 oyu alamadığı için ikinci tur yapılacak. İlk turda AKP’li Şentop 322, CHP’li Altay 120, HDP’li Kemalbay 45, İYİ Partili Filiz ise 35 oy aldı.
Binali Yıldırım’ın İstanbul Belediye Başkan adaylığı için istifa etmesinin ardından Meclis bugün yeni başkanını seçiyor. Meclis Başkanlığı için AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve İYİ Parti Antep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’in yanı sıra AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da bugün yaptığı başvuruyla aday oldu. “Tedbiren” başvuru yaptırılan Şatıroğlu’nun, oylamaya geçilmesinden kısa süre önce adaylıktan çekildiği dilekçesi Genel Kurul’da okunarak kabul edildi. Şentop’tan boşalan TBMM Başkanvekilliği görevine Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç seçilirken, Bilgiç’ten boşalan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine de, AKP Mersin Milletvekili Lütfü Elvan seçildi.
İLK TUR SONUÇSUZ KALDI 
TBMM Genel Kurulunda, birinci tur yapılan oylamada 528 milletvekili oy kullandı. İlk tur oylamada, AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 322, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 120, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay 45, İYİ Parti Antep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. İlk turda 6 oy da geçersiz sayıldı.
BİRİNCİ VE İKİNCİ TUR İÇİN 400 OY GEREKLİ   
Gizli oyla yapılan seçimde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilecek.