Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD’nin Suriye’de 400 asker bırakma kararından memnuniyet duyduğunu belirtti. Bu kararın DSG’nin yanında olma ihtiyacına cevap verdiğini ifade eden Macron, bölgedeki çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Elysee Sarayı’nda Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin Suriye’de 400 asker bırakma kararına ilişkin açıkmada bulundu. ABD Başkanı Trump’ın Aralık ayında verdiği Suriye’den çekilme kararını eleştiren Macron, ABD’nin bölgede belli bir gücünü tutma kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

‘DSG’nin ihtiyacına cevap veriyor’

Macron, ABD’nin Kuzeydoğu Suriye’de kurmayı planladığı güvenli bölgede asker tutma kararının Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) ihtiyacına cevap verdiğini de vurguladı. ”Karar özellikle sahada IŞİD ile mücadele eden DSG’nin yanında olma ihtiyacına cevap veriyor” diyen Macron, Koalisyon güçleri içinde bölgedeki çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Macron’dan sonra konuşan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise IŞİD ile mücadelede Fransa’nın desteğine dikkat çekti. Salih ayrıca DSG’nin Irak’a teslim ettiği IŞİD üyelerinden 13 Fransız vatandaşının ülkelerinde yargılanacaklarını belirtti.

Trump’ın değişen kararında Koalisyon’un rolü

Aralık ayında IŞİD’in bittiğini belirterek kısa süre içinde tüm askerlerine Suriye’den çekilme emrini veren Trump’a ilk tepki Fransa’dan gelmişti. Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Macron nezdinde Trump’ın kararına ilişkin yapılan açıklamalarda IŞİD’in bitmediği, baskı sürdürülmezse tekrardan ortaya çıkabileceği ve DSG’nin yalnız bırakılmaması çağrısı yapılmıştı. Demokratik Suriye Meclisi’nden bir heyeti Paris’e davet eden Fransa, ABD’nin çekildiği yerlerde kalmaya devam edeceğini, siyasi bir çözüm bulunmadan bölgeden çıkmayacaklarını söylemişti. Fransa ile benzer açıklamalar İngiltere de omak üzere diğer Koalisyon üyelerinden de gelmişti.

‘Karar teşvik edecek’

Trump’ın önceki günlerde tamamen çekilme kararını 400 askeri bölgede bırakma şeklinde değiştirmesinin arkasında da Fransa ve İngiltere’nin baskısının olduğu ileri sürüldü. Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD’li bir yetkili, Trump’ın kararını Fransa ve İngiltere’nin baskısıyla değiştirdiğini belirterek, bu kararla İngiltere ve Fransa’nın bölgede kalmaya teşvik edileceğini söyledi. Trump yönetimi, kurulacak güvenli bölge için Koalisyon üyelerinden 800 ila bin 500 arasında asker konuşlandırmalarını istiyor.