HDP Kadın Meclisi, bir haftayı kapsayacak etkinlik programıyla 8 Mart’a hazır. Dirayet Dilan Taşdemir, kadınlara kendisini ve yerelini savunması için 8 Mart’ta alanlara çıkma çağrısı yaptı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, “Yaşamak, yaşatmak, haklarımız ve hayatlarımız için 8 Mart’ta alanlardayız” şiarıyla karşılıyor. Türkiye ve bölge kentlerinde eş zamanlı olarak 1 Mart tarihinde başlayacak 8 Mart eylem ve etkinlikleri, 1-8 Mart tarihleri arasında bir hafta boyunca devam edecek. Kadın Meclisi, Türkiye ve bölge kentlerinde 8 Mart eylem ve etkinlikleri kapsamında, paneller, gece yürüyüşleri, mahalle ziyaretleri, kadın buluşmaları, cezaevindeki kadın tutuklulara kart gönderme ve miting gibi bir dizi önemli etkinlik gerçekleştirecek.

Güven’in talebi .   HDP Kadın Meclisi’nin 8 Mart etkinliklerinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 111 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemiyle aynı taleplerle cezaevlerinde devam eden açlık grevleri öne çıkacak. Güven’in ve açlık grevindeki eylemcilerin talebi, 8 Mart’ta alanlara taşınarak, talebin toplumsallaşmasını sağlamak ve kadınlar açısından görünür kılınması hedefleniyor.

Farklı bir 8 Mart

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaptığı açıklamada bu yıl 8 Mart’ı “tarihsel bir dönemde” karşılayacaklarını söyledi. Hem açlık grevleri eylemlerinin hem de yerel seçimlere gidilen bir süreçte 8 Mart’ı karşıladıklarını dile getiren Taşdemir, “8 Mart’ı bu yıl farklı olarak bir kadın direnişi de olan açlık grevini ve onun taleplerinin mücadelesini yükseltme, kadınların emeğine, bedenine toplumsal kazanımlarına yönelik gelişen devlet ve erkek şiddeti karşısında bir kez daha alanda olma ve yerelden sesi yükseltme günü olarak algılıyoruz. Bütün etkinlik ve eylemlerimizi bu perspektifle yükselteceğiz” diye konuştu.

Tarihsel bir buluşma

Taşdemir, kadına yönelik şiddetin, cinayetin, kadın yoksulluğunun her geçen gün arttığı bu dönemde en fazla bedeli kadınların ödediği ve en fazla sorumluluk üstlenenin de kadınlar olduğunun altını çizdi. Taşdemir, şöyle devam etti: “Bizim açımızdan açlık grevinin kendisi aynı zamanda bir demokrasi, barış, toplumsal sorunların çözüm talebidir. Kadınlar cephesinden de bu mücadelenin yükseltilmesi, tecridin kırılması, Leyla Güven şahsında somutlaşan direnişin kendisine de ses olmanın bu açıdan tarihsel bir buluşma olarak da düşünüyoruz 8 Mart’ı. Bu iktidarın uygulamaları kadınların geleceği açısından tehlike oluşturuyor. Kadınlar açısından bir beka sorunudur AKP iktidarı. Kadınlar bu motivasyonla sokağa çıkıyorlar.”

Kadınlara çağrı

Taşdemir, kadınlara 8 Mart’ta eylemlere katılma çağrısında bulunarak, “Kadınlara sokağa çıkmalarını, eylem ve etkinliklere katılmalarını, hem kendisini hem toplumu hem de yerelini savunması gerektiği çağrısında bulunuyoruz” dedi.   (MA)