Almanya’da iktidar partisi CDU’nun Genel Başkanı Kramp-Karrenbauer, YPG/QSD’nin sağ yakaladığı DAİŞ’liler içinde çifte vatandaş olanların, Alman vatandaşlığının iptal edilmesini ve Almanya’ya alınmamasını istedi.

Almanya, ana bileşenlerini YPG/YPJ’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD), DAİŞ çetelerine operasyonlarda sağ yakaladığı Alman vatandaşlarına ilişkin bir çözüm bulmakta zorlanıyor.  ABD Başkanı Donald Trump’ın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine yaptığı “Vatandaşlarınızı alıp yargılayın” çağrısının ardından konu ülkenin gündeminden çıkmazken, Almanya Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU) lideri Annegret Kramp-Karrenbauer’den yeni bir öneri geldi. Federal Adalet Bakanı Katerina Barley’e çağrı yapan CDU lideri, çifte vatandaş olan DAİŞ üyelerinin Alman vatandaşlıklarının iptal edilmesini istedi. Böylesi bir adımın “caydırıcı” olacağını savunan Kramp-Karrenbauer, “Bir terör örgütüne katılan çifte pasaportlular, Alman pasaportlarını kaybedeceklerini ve bir daha Almanya’ya gelemeyeceklerini bilmeliler” diye konuştu. Zaten Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) ve Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) arasında imzalanan koalisyon anlaşmasında yurtdışına gidip DAİŞ gibi bir çeteye katılan çifte vatandaş hakkına sahip olanların Alman vatandaşlığının iptal edilmesini öngörüyor. Ancak hükümet ortakları konuya ilişkin hazırlanan yasa tasarısı konusunda hem fikir olamamışlardı. Rojava Kürdistan’ındaki cezaevlerinde tutulan DAİŞ çete üyeleri içinde çifte vatandaşı olanların Almanya’ya gelişinin gündeme gelmesi üzerine hükümetin CDU kanadı elini çabuk tutmuş ve bu konuda bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Ancak Adalet Bakanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’ndan bulunan tasarıyı alıp son şeklini vermediği belirtiliyor.

Kramp-Karrenbauer’in talep ettiği yasanın kabul edilmesi en çok Almanya’dan DAİŞ çetelerine katılan Türk-Alman çifte vatandaşı olan Türk kökenlileri etkileyecek. Almanya’dan Suriye ve Irak’a gidip DAİŞ çetelerine en az bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Alman resmi organlarının “Radikal İslamcı” olarak adlandırdığı bu kişilerin yüzde 35’i Alman vatandaşı, yüzde 27’si ise çifte vatandaş statüsüne sahip olan kişilerdi.

Alman vatandaşlığı yanında başka bir ülkenin vatandaşlığına sahip olanlar içeresinde yüzde 21 oranıyla Türk vatandaşları ilk sırada yer alıyor.

ANF/BERLİN