ANKARA – HDP’nin Mamak ve Çankaya seçim bürosu açılışında konuşan Çankaya Belediye Başkan adayı Filiz Kerestecioğlu, iktidarın kaybetmesi için herkesin sandığa gitmek zorunda olduğunu belirterek, “Eğer biz bir Türkiye partisiysek aynı  bölgede olduğumuz gibi Batıda da güçlü olmamız gerekiyor” dedi.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Çankaya Belediye Başkan Adayı ve Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, partisinin Mamak ve Çankaya’da seçim bürosu açılışına katıldı. Açılışta HDP’nin belediye meclis üyeleri de tanıtıldı.
Kerestecioğlu, önce Mamak’ın Ege mahallesindeki seçim bürosu açılışına katıldı. Burada yurttaşlara seslenen Kerestecioğlu, denetimsiz bir yerel yönetimin olamayacağını söyleyerek, “Baktığımız zaman  eğer biz belediye meclislerinde yoksak, belediye meclislerinde söz sahibi değilsek o zaman her yerin şantiyelerle dolduğu, ranta, imara açık ve sadece yüksek binalar dışında bir şey görmediğimiz,  ulaşımın pahalı olduğu bir Ankara’yı yaşamaya mahkumuz demektir” dedi.
‘BÖLGEDE OLDUĞU GİBİ BATIDA GÜÇLÜ OLMALIYIZ’
Bölge kentlerinde kayyum atanan belediyeleri geri alacaklarını belirten Kerestecioğlu, “Sadece bölgede güçlü olmak yetmez. Eğer biz bir Türkiye partisiysek aynı bölgede olduğumuz gibi Batıda da güçlü olmamız gerekiyor. İşin içinde rant varsa hangi partiden olursa olsun çok kolay anlaşabiliyorlar.   Bunu engelleyecek olan HDP’dir, HDP’nin meclis üyeleri ve belediye başkanlarıdır. Kendimizi ve kentimizi bizler burada da yönetebiliriz. Başka kentin mümkün olduğunu ancak HDP olarak ortaya koyabilir ve yaşatabiliriz. Bu konuda iddialıyız ve iddiamızı yerine getirmek için canla başla çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.
‘6 BUÇUK MİLYON OYU YOK SAYARAK SİYASET YAPILMAZ’
31 Mart tarihinde herkesin sandığa giderek iradesine sahip çıkması gerektiğini ifade eden Kerestecioğlu, iktidarın kaybetmesi için herkesin oy kullanmak zorunda olduğunu dile getirdi.  Kerestecioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün sadece  seçimle her şey değişmeyecek ama bildiğiniz gibi HDP sadece seçim partisi değildir. Her alanda mücadele eden bizleriz. Türkiye’nin her yerinde mücadele eden, bütün muhaliflerin sesi kısılıyor bunların seslerini duyurmak için mücadele eden bizleriz. Herkesi terörize ederek, HDP’lilere bu ülkede yer yok diyerek 6 buçuk milyon oyu, 12 milyon insanı yok sayarak siyaset yapılmaz. Bu siyaset kirli bir siyasettir. Bu kirli siyasete son vererek  demokratik bir siyaset için mücadele ediyoruz. Muhtarlıklarda kadın adaylarımız var. Kadın partisi olmaktan gurur duyuyoruz.  Hayatın her alanında en fazla çalışan kadınlar ve onlara yer açmamız lazım.”
Kerestecioğlu, ardından Çankaya  Dikmen’deki seçim bürosu açılışına katılarak, yurttaşlarla bir araya geldi.   (MA)