ANKARA – Tanzim satış noktalarında oluşan uzun kuyruklarda bekleyen yurttaşlar, alım gücünün olmamasından yakınıyor. Yurttaşlar, kalıcı çözüm bulunması gerektiği görüşünde. Yurttaşlardan Mahmut Açıköz, “Varlık olan bir yerde kuyruk olur mu?” diyerek tepkisini dile getirdi.

AKP iktidarı, yaşanan sebze fiyatlarındaki artışa karşı yerel seçim öncesinde tanzim satış noktaları kurarken, alım gücü giderek düşen vatandaşlar ise Ankara ve İstanbul’da kurulan tanzim satış noktalarında uzun kuyruklarda bekleyerek alışveriş yapmaya çalışıyor.
Sıhhiye’de bulunan tanzim satış noktasında da soğuk havaya rağmen oluşan uzun kuyrukta bekleyen yurttaşlar, uygulamanın çözüm olmadığı kanaatinde.
‘VARLIK OLAN BİR YERDE KUYRUK OLUR MU?’
Tanzim satış kuyruğunda bekleyen yurttaşlardan Mahmut Açıköz, Erdoğan’ın “ bunlar varlık kuyrukları” şeklindeki açıklamasına tepki göstererek, “Ekonomik kriz bizi başından beri etkiledi. Geçimler zor. Hayat pahalı. Emekliyiz. Aldığımız para yetmiyor böyle kuyruklarda bekliyoruz. Varlık olan bir yerde kuyruk olur mu? Tanzim çadırları belli bir zaman için uygulanıyor. Yarın seçimlerden sonra kalkacak. Bunun bir etkisi yok. Buradaki vatandaş alıyorsa başka yerdeki alamıyor. Belli yerlere kuruldu sadece. Büyükşehirlerin bir kaç noktasında var. Çözüm üretim, üretim olmalı. Dünyada kendi kendini besleyen 7 ülkeden birisiydik, şimdi 100 ülkenin arasına girdik. Yok, her şey bitti. Başka yerde yok burada var diye millet buraya geliyor ” diye anlattı.
‘ÇOĞU SATIŞ NOKTASINDA SOĞAN YOK’
Konuşmak için yanına gittiğimiz bir kadın, kameraya konuşmak istemezse de derdini anlattı. “Çoğu satış noktasında soğan yok. Soğan alamıyoruz. Her şey çok pahalı” dedi.
‘ALIM GÜCÜMÜZ YETERLİ OLMUYOR’
Kuyrukta bekleyen Musa Kayatürk adlı bir yurttaş ise tanzim satış noktalarında sadece bazı ürünlerin olmasından şikayetçi. Alım gücünün olmadığını söyleyen Kayatürk, “A’dan Z’ye her şey bulunmalı, kıyafetler, ilaçlar. Ama yok. Alım gücümüz yeterli olmuyor. Bunları da alamıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘HER ŞEY ÇOK PAHALI’
Oluşan uzun kuyrukta bekleyen Perihan Işıl ise geçinmekte güçlük çektiklerini belirterek, “Tanzim çadırında satışa sunulan yeterli değil daha fazla olsa daha iyi olur. Her şey  çok pahalı. Bir emekli maaşı ile geçinmek çok zor.  Emekliler bile artık çalışıyor. Memurlar bile iki gün çalışıp bir gün başka bir işe gidiyor. Yok yetişmiyor” dedi.
‘DEVLET UZUN VADELİ ÇÖZÜM BULMALI’
Kuyruğun sonunda bekleyen ve soyadını vermek istemeyen Fikret adında bir yurttaş ise, Ankara’nın Ufuktepe ilçesinden Sıhhiye’deki tanzim satış noktasına geldiğini söyleyerek, “Alım gücüm olsa buraya gelmem. Yeterli olur mu yetmiyor. Her şeyin burada satılması lazım. Bir de her muhitte olması lazım.  Alım gücümüz yok,  olsa burada ne işimiz var. Devlet uzun vadeli çözüm bulmalı” diye konuştu.  (MA)